ՌԴ-ն սկսել է մշտական ռազմական խմբավորման կազմավորումը Սիրիայում՝ Տարտուսում և Հմեյմիմում: Այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն:
ՌԴ Դաշնության խորհուրդը դեկտեմբերի 26-ին քննարկել է փաստաթուղթը, որով նախատեսվում է ընդլայնել գործող ՌԾՈւ նյութատեխնիկական ապահովման կետը Տարտուսում մինչև լիարժեք ռազմածովային բազա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Վերապահվել է, որ միաժամանակ Տարտուսում կկարողանա տեղակայվել 11 նավ, այդ թվում ատոմային: Ռազմակայանի ընդլայնման ծախսերը տարեկան կկազմեն 3,2 մլրդ ռուբլի: Համաձայնագիրը կնքվել է 49 տարով՝ 25-ամյա ժամկետներով երկարացնելու հնարավորությամբ:
«Գլխավոր գերագույն հրամանատարը հաստատել է Տարտուսում և Հմեյմիմում տեղակայման հիմնական կետերի կառուցվածքն ու հաստիքակազմը»,-ասել է Շոյգուն:
2017-ի դեկտեմբերի 11-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կարգադրեց դուրս բերել ռուսական զորքերի մեծ մասը Սիրիայից: Սակայն, նշվեց, որ ռուսական ռազմակայանները Հմեյմիմում և Տարտուսում կշարունակեն գործել:

Россия приступила к формированию постоянной группировки в Тартусе и Хмеймиме в Сирии. Об этом сообщил министр обороны Сергей Шойгу.
«На прошлой неделе Верховный главнокомандующий утвердил структуру и штат основных пунктов базирования в Тартусе и Хмеймиме», — заявил глава Минобороны на селекторном совещании.
Он поблагодарил парламент за ратификацию соглашений, пишет РИА Новости.
26 декабря Совет Федерации рассмотрел документ, предполагающий расширение пункта материально-технического обеспечения ВМФ в Тартусе до полноценной военно-морской базы. Договор определяет порядок захода российских военных кораблей в сирийские порты, их регистрации и перемещения военной техники. Оговаривается, что одновременно в Тартусе могут находиться 11 кораблей, включая атомные.
Расходы на расширение базы составят 3,2 миллиарда рублей в год. Соглашение действует в течение 49 лет с возможностью его автоматического продления на 25-летние периоды.
Протокол, который регулирует вопросы размещения российской авиационной группы в Сирии, парламент одобрил летом 2017 года.11 декабря президент отдал приказ о выводе значительной части контингента из Сирии после разгрома террористов. При этом заявлялось, что российские базы в Хмеймиме и Тартусе продолжат функционировать.