ԱՄՆ Geoscience ինստիտուտի գիտնականները հայտարարել են, որ Արարատ լեռան վրա գտել են Նոյան տապանի մասին աստվածաշնչյան պատմության ապացույցները:
Աշխարհի ավելի քան 100 հետազոտող էր հավաքվել Թուրքիայում՝ Արարատ լեռան վերաբերյալ եռօրյա միջազգային սիմպոզիումի, իմանալու համար, թե կարող են արդյոք իրենք գտնել այն վայրը, որտեղ, ըստ ավանդապատումի, կանգ է առել Նոյան տապանը, գրում է բրիտանական Daily Mail-ը:
Դեռևս 2010-ին մի խումբ չինացի և թուրք գիտնականներ գիտարշավ էին կազմակերպել ՝ ուսումնասիրելու համար այն շրջանը, որտեղ կանգ է առել Նոյան տապանը, և գտնելու համար դրա մնացորդները: Գիտարշավից մի քանի շաբաթ անց նրանք հայտարարեցին, որ 4000 մ բարձրության վրա գտել են 150մ երկարությամբ և նավի մնացորդներ հիշեցնող փայտի կտորներ:

Ученые из американского Исследовательского института геонаук (Geoscience) заявили, что нашли возможные подтверждения существования Ноева ковчега на горе Арарат.
Институт спонсируется Церковью адвентистов седьмого дня.
Более 100 исследователей со всего мира собрались вместе в рамках трехдневного международного симпозиума на горе Арарат в Турции, чтобы узнать, смогут ли они найти место, где согласно притче, остановился Ноев ковчег, пишет издание Daily Mail.
Ещев 2010 году группа китайских и турецких исследователей отправилась в экспедицию, чтобы исследовать регион и найти останки ковчега.Через несколько недель они заявили, что нашли деревянные фрагменты, похожие по форме на останки судна длиной около 150 метров на высоте 4000 м.