Կանայք Իրանում այլևս չեն ձերբակալվի իսլամական հագուկապի կանոնները խախտելու համար: Associated Press գործակալության փոխանցմամբ, այս մասին ասել է Թեհրանի ոստիկանության պետ, գեներալ Հոսեյն Ռահիմին:
«Ոստիկանությունն այլևս չի ձերբակալի ու հատուկ կենտրոններ չի ուղարկի կանանց, որոնք կխախտեն 1978–1979 թվականների իսլամական հեղափոխությունից հետո հաստատված հագուկապի հատուկ կանոնները»,- ասել է Թեհրանի ոստիկանապետը:
Նրանց դեմ նաև այլևս քրեական գործեր չեն հարուցվի:
Իսլամական օրենքներին չհամապատասխանող հագուկապ ունեցող կանայք փոխարենը կհաճախեն ոստիկանականության կազմակերպած դասընթացներին: Կանոնները պարբերաբար խախտողների նկատմամբ պետությունը դատական գործընթաց կսկսի:
Վերջին 40 տարում իրանցի կանանց պարտադրվել է ծածկել մազերը երկար գլխաշորով: Երիտասարդներն ավելի ազատամիտ եմ, նրանք կրում են այնպիսի գլխաշորեր, որոնք ամբողջությամբ չեն ծածկում մազերը:

29 Декабрь 2017 - 10:02 AMT
В Тегеране полиция больше не будет арестовывать женщин за несоблюдение ими исламского дресс-кода. Об этом сообщил генерал Хоссейн Рахими.
По его словам, те женщины, которые не придерживаются исламских правил в ношении одежды, больше не будут помещаться под стражу, кроме того, против них не будут возбуждаться судебные дела, пишет Associated Press.
Вместо этого нарушительницы будут прослушать специальные лекции в полиции. За повторное нарушение дресс-кода женщины могут столкнуться с судебными исками, добавил генерал.
При этом за пределами Тегерана правила ношения одежды продолжат действовать.
После исламской революции 1979 года в Иране были введены консервативные правила ношения одежды. Так, согласно им, местные женщины должны носить длинную свободную одежду и покрывать волосы.