Ահաբեկչական «Իսլամական պետությունը» (ԻՊ) իրեն է վերագրել Սանկտ Պետերբուրգի «Պերեկրյոստոկ» սուպերմարկետում տեղի ունեցած ահաբեկչությունը, որի հետևանքով 18 մարդ է տուժել:
SITE միջազգային կազմակերպությունը, որը հետևում է իսլամիստ ահաբեկիչների մասին տեղեկություններին համացանցում, հայտնել է, որ ջիհադականները համապատասխան տեղեկատվությունը փոխանցել են Amaq գործակալության կանալներով:
Հարձակումն իրականացրել է «ԻՊ հետ կապված խմբավորումը», ասվում է հաղորդագրության մեջ: Նշվում է, որ պայթուցիկ սարքը տեղադրել է «խալիֆայության զինվորների ջոկատը», գրում է Deutsche Welle-ն:
Վերջին հայտարարությունը, սակայն, հակասում է քննության վարկածին, որի համաձայն խոցող տարրեր պարունակող ուսապարկը իրերի պահման խցիկում կարող էր թողնել կանաչ բաճկոնով տղամարդը:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն առաջիններից էր, ով կատարվածն ահաբեկչություն որակեց: Պայթյունը տեղի է ունեցել դեկտեմբերի 27-ին, պայթուցիկը տեղադրված է եղել խանութի պահման խցիկներից մեկում: Հզորությունը եղել է 200 գ տրոտիլին համարժեք: ՌԴ Քննչական կոմիտեն քրգործ է հարուցել «Պերեկրյոստոկ» խանութում պայթյունի առնչությամբ և 2 և ավելի մարդկանց մահափորձի հոդվածով:

Террористическая группировка «Исламское государство» (ИГ) приписала себе взрыв в супермаркете «Перекресток» в Санкт-Петербурге, в результате которого пострадали 18 человек. Международная организация SITE, отслеживающая сведения об исламистских террористах в интернете, сообщила, что джихадисты передали соответствующую информацию по каналам агентства Amaq.
Атака была осуществлена «связанной с ИГ группировкой», утверждается в сообщении. В нем также подчеркивается, что размещением взрывного устройства занимался «отряд солдат халифата», пишет Deutsche Welle.
Последнее заявление, однако, не согласуется с основной версией следствия, согласно которой оставить рюкзак, начиненный поражающими элементами, в камере хранения мог снятый камерами наблюдения мужчина в зеленой куртке с капюшоном.
Изначально следственные органы возбудили по данному инциденту уголовное дело о покушении на убийство двух и более лиц, не исключив другие версии. Президент РФ Владимир Путин стал одним из первых, кто назвал произошедшее терактом.
Как сообщила 29 декабря вице-губернатор Санкт-Петербурга Анна Митянина, общее число пострадавших составило 18 человек, причем из них девять оставались в стационарах.
По словам представителя Следственного комитета РФ, мощность взрыва была эквивалентна 200 граммам тротила.