Բեռլինում Ամանորին կանանց համար առաջին անգամ անվտանգության գոտիներ կլինեն: Անվտանգության նոր միջոցները սահմանվում են կանանց ոտնձգություններից պաշտպանելու համար:
Քյոլնում 2 տարի առաջ Ամանորի օրերին կանանց դեմ ուղղված հարձակումների և կողոպուտի մեծաթիվ դեպքերը ցնցեցին Գերմանիան: Հարյուրավոր կանայք հայտնեցին, որ հարձակման զոհ են դարձել՝ արտաքինով ներգաղթյալների հիշեցնող տղամարդկանց ավազակախմբերի կողմից:
Քյոլնում իրադարձությունների պատճառով երկրում աճել է սոցիալական լարվածությունը, որը կապում են մեծաքանակ փախստականների և ներգաղթյալների հետ՝ 2015-ին մոտ 1,1 մլն մարդ է ներգաղթել Գերմանիա:
Ակնկալվում է, որ հարյուր հազարավոր մարդիկ են Ամանորը Բեռլինում դիմավորելու: Քաղաքում անվտանգության ուժեղացված կանոններ կսահմանվեն՝ Բրանդենբուրգյան դարպասների մոտ կարգելվի մեծ պայուսակներ, ուսապարկեր, ինչպես նաև ալկոհոլ տանելը, գրում է BBC-ին:
Հարձակումների կամ սեռական ոտնձգությունների ենթարկված կանայք կկարողանան օգնություն ստանալ հատուկ «անվտանգության գոտիներում», որտեղ կհերթապահեն Կարմիր խաչի աշխատակիցները: Քաղաքային ոստիկանությունը նաև հատուկ խորհուրդներ է հրապարակել կանանց համար՝ կոչ անելով դիմել օգնության, եթե նրանք վտանգ զգան, ինչպես նաև փոքր պայուսակներ վերցնել առանց արժեքավոր իրերի:
Սակայն անվտանգության գոտիների գաղափարը բոլորի սրտովը չէ: Քննադատները պնդում են, որ նման միջոցները չեն օգնի հանցագործների դեմ պայքարին, իսկ ոմանք էլ դրանում խտրականության տարրեր են տեսնում:

Организаторы празднования Нового года в Берлине намерены впервые создать специальные зоны безопасности для женщин.
Новые меры безопасности для праздника у Бранденбургских ворот были введены из-за опасений, что женщины могут пострадать от домогательств.
Большое количество нападений и грабежей, жертвами которых стали женщины, на праздновании Нового года в Кельне два года назад, потрясло Германию. Сотни женщин сообщали, что на них нападали банды мужчин, внешне напоминавших мигрантов.
Из-за событий в Кельне в стране усилилась социальная напряженность, которую связывали с большим притоком беженцев и мигрантов: около 1,1 млн человек приехали в поисках убежища в Германию в 2015 году, многие из них бежали из-за вооруженных конфликтов в Сирии и Ираке.
Сотни тысяч человек, как ожидается, будут отмечать наступление Нового года в Берлине. В городе будут введены усиленные меры безопасности: в район Бранденбургских ворот нельзя проносить большие сумки, рюкзаки, а также алкоголь, пишет BBC.
Женщины, ставшие жертвами нападений или домогательств, смогут получить помощь в специальных «зонах безопасности», где будут находиться сотрудники Красного Креста. Городская полиция также выпустила специальные рекомендации для женщин, призывая их обращаться за помощью, если они почувствуют угрозу своей безопасности, а также брать с собой маленькие сумки без ценных вещей.
В 2016 году из-за скандала вокруг нападений власти Кельна организовали на городском карнавале «пункт безопасности», где находились социальные работники и психологи.
Однако идея специальных зон безопасности понравилась далеко не всем.
Критики настаивают, что подобные меры не помогают в борьбе с преступниками, а многие видят в специальных зонах признаки дискриминации.