Անգլիացի ֆիզիկոս Սթիվեն Հոքինգը կարծում է, որ Երկիր մոլորակը կրկնելու է Արեգակնային համակարգի մեկ այլ մոլորակի՝ Վեներայի ճակատագիրը: Ըստ նրա, կլիմայի փոփոխության հետևանքով մարդկությունը կարող է ոչնչանալ, իսկ Երկիրը տապի պատճառով իսկական դժոխքի կվերածվի:
Եթե մարդկությունը չկասեցնի ջերմոցային գազերի արտանետումները, վաղ թե ուշ Երկրի միջին ջերմաստիճանը կհասնի 460 աստիճանի Ցելսիուսի սանդղակով, հայտնում է life.ru-ն:
Գիտնականները կարծում են, որ 4 մլրդ տարի առաջ Վեներան Երկրի ճշգրիտ պատճենն է եղել՝ մթնոլորտով, ծովերով ու բուսականությամբ, սակայն մի շարք պատճառներով մոլորակն ուղղակի «այրվել է»: Հաշվի առնելով, որ Եկիր մոլորակի միջին տարիքը գնահատվում է 4,5 մլրդ տարի, Երկիրն անկենդան անապատի կվերածվի արդեն 500 մլն տարի անց:
Հոքինգը հիշատակել է միջազգային համաձայնագրերը, որոնք ուղղված են թունավոր արտանետումների մակարդակի նվազեցմանը: Ֆիզիկոսը մեղադրել է ԱՄՆ նախագահին մոլորակը «մահվան դատապարտելու մեջ», քանի որ ԱՄՆ-ն դուրս է եկել Կլիմայի վերաբերյալ փարիզյան համաձայնագրից:
Ավելի վաղ Սթիվեն Հոքինգը կանխատեսել էր, որ մարդկությունը կանհետանա մինչև 2600 թվականը: Ըստ ֆիզիկոսի, քաղաքակրթությանը սպառնում է գերբնակեցում: Նա նշել էր նաև, որ աճում է էներգիայի սպառումը, որի հետևանքով Երկիրը կվերածվի հրե գնդի:
Սթիվեն Հոքինգը Քեմբրիջի համալսարանի մաթեմատիկայի նախկին պրոֆեսոր է և «Ժամանակի կարճ պատմությունը» գրքի հեղինկաը, որը միջազգային բեսթսելեր է դարձել:

11 Январь 2018 - 08:14 AMT
Английский физик-теоретик и популяризатор науки Стивен Хокинг считает, что Земля повторит судьбу другой планеты Солнечной системы — Венеры. По мнению ученого, изменение климата ведет человечество к вымиранию, а Земля из-за жары превратится в настоящий ад.
Если человечество не сократит выбросы парникового газа, то рано или поздно средняя температура на Земле достигнет отметки 460 градусов Цельсия, считает ученый, пишет Life.ru.
Ученые считают, что 4 млрд лет назад Венера была практически точной копией Земли — с атмосферой, морями и растительностью, однако по целому ряду причин планета просто «сгорела».
Учитывая, что средний возраст Земли оценивается учеными в 4,5 млрд лет, в полностью безжизненную пустыню Земля превратится уже через 500 миллионов лет.
При этом Хокинг упомянул о международных соглашениях, направленных на снижение уровня вредных выбросов. Физик обвинил президента США в подписании «смертного приговора» планете после выхода США из Парижского соглашения по климату.
Стивен Хокинг — бывший профессор математики в Кембриджском университете и автор книги «Краткая история времени», которая стала международным бестселлером.