Ադրբեջանում անհետացել է ՌԴ քաղաքացի, ՌԳԱ Աստղագիտության ինստիտուտի աշխատակից Դմիտրի Չուլկովը: Այդ մասին հայտնել են երիտասարդ գիտնականի ընկերները:
Չուլկովը հունվարի 3-ին ժամանել է Գյանջա և իջևանել մասնավոր հյուրանոցում: Ըստ տան տիրոջ, հունվարի 5-ին նա շարժվել է դեպի Գյոյգյոլ լիճը՝ ուսումնասիրելու նպատակով: Չուլկովը չի հետևել տաքսիից օգտվելու խորհրդին, գնացել է ոտքով և այլևս չի վերադարձել, գրում է Gazeta.ru-ն:
Դեպի լիճ տանող ճանապարհին զորամաս է տեղակայված, որի տարածքում է, հավանաբար, հայտնվել Չուլկովը: Որոշ ժամանակ անց հյուրանոց են եկել ԱԾ աշխատակիցներ, խուզարկել են նրա սենյակն ու առգրավել իրերը:
Հունվարի 9-ին զինվորականները հայտնել են տան տիրոջը, որը ազատ են արձակել Չուլկովին, սակայն վերջինս այդպես էլ չի հայտնվել հյուրանոցում, դուրս չի եկել համացանց և չի պատասխանում հեռախոսազանգերին:
Չուլկովը պետք է մեկներ Ադրբեջանից հունվարի 10-ին, սակայն ավիաընկերությունում հայտնել են, որ նա ինքնաթիռ չի նստել:

В Азербайджане пропал российский гражданин, сотрудник Института астрономии РАН (ИНАСАН) Дмитрий Чулков. Об этом сообщили знакомые молодого человека и источник в институте.
По имеющейся информации, Чулков прилетел в Гянджу 3 января и остановился в городе в частной гостинице. Со слов хозяина дома известно, что 5 января гость отправился смотреть озеро Гёйгёль. Он советовал Чулкову отправиться к озеру на такси, но тот отправился пешком и не вернулся, пишет Gazeta.ru.
По пути к озеру находится военная часть, на территорию которой, видимо зашел Чулков. Через некоторое время в гостиницу приехали сотрудники служб безопасности, обыскали комнату Дмитрия, забрали его вещи.
9 января военные сообщили хозяину дома, что отпустили россиянина, однако тот в гостинице так и не появлялся, не выходил в интернет и не отвечал на звонки.
«Матери он сказал, что уехал на неделю, через два дня с ним пропала связь», — рассказал источник в ИНАСАН.
Вылететь из Азербайджана Чулков должен был 10 января, однако в авиакомпании сообщили, что на самолет он не садился. В настоящее время поиски россиянина ведут его коллеги и родные.