Վրաստանի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին հայտարարել է, որ մտադիր չէ ներում շնորհել պետության նախկին ղեկավար Միխայիլ Սահակաշվիլիին, որը հեռակա կարգով դատապարտվել է հայրենիքում: Այդ մասին Մարգվելաշվիլին հայտարարել է «Ռուսթավի 2» հեռուստաընկերությանը:
«Ի՞նչ տրամաբանությամբ ես պետք է ներեմ Սահակաշվիլիին: Դատախազությունը չի կարողանում որոշել, թե ինչպես մեղադրանքը ներկայացնել, քննությունը վարել, դատավորը չի կողմնորոշվում ներման մասին հոդվածի ապօրինի կիրառման սահմանների հարցում: Եվ ինչ՞, Վրաստանի նախագա՞հը պետք է ների Սահակաշվիլիին և դրանով իսկ շտկի նրանց սխալնե՞րը: Ներումը դա դատական սխալի շտկում չէ, դա այլ մարդու հանդեպ խղճահարության ակտ է»,-ասել է Վրաստանի նախագահը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ նախագահի, Սահակաշվիլին հիմնել է մի համակարգ, որն աշխատում, է մինչ օրս, և նոր իշխանությունները չկարողացան վերափոխել դա, ուստի, դատախազությունն ու դատարանը «գործում են հին ավանդույթներով»:
Ավելի վաղ Թբիլիսիի դատարանը հեռակա կարգով դատապարտել է Սահակաշվիլիին 3 տարվա ազատազրկման 2006-ին «Վրաստանի միավորված բանկի» աշխատակից Սանդրո Գիրգվլիանիի գործով: Նախկին նախագահը մեղավոր է ճանաչվել ծառայողական դիրքը չարաշահելու հոդվածով: Սահակաշվիլին ներում շնորհեց այդ գործի հետ կապված պաշտոնյաներին՝ դրանով իսկ ազատելով նրանց պատասխանատվությունից: Դրանից հետո Կիևում սկսեցին խոսել Սահակաշվիլիի հնարավոր արտահանձնման մասին:

Президент Грузии Георгий Маргвелашвили заявил, что не планирует помилование экс-главы государства Михаила Саакашвили, который заочно осужден на родине. Об этом Маргвелашвили заявил в интервью телекомпании «Рустави 2».
«По какой логике я должен помиловать Саакашвили? Прокуратура не может определиться, как предъявить обвинение, как сформировать расследование, судья не может определиться с границей незаконного использования статьи о помиловании. И что, президент Грузии должен помиловать и тем самым исправить их ошибки? Помилование — это не исправление судебной ошибки, это когда учитываешь другого человека, это акт жалости к другому человеку, и я, стоя перед такой реальностью, могу ли проявить эмоцию в отношение Саакашвили?» — заявил президент Грузии, пишет РИА Новости.
По словам президента, Саакашвили обосновал систему, которая работает по сей день, и новые власти не смогли ее разрушить, следовательно, прокуратура и суд «действуют по старым традициям».
Ранее суд в Тбилиси заочно приговорил Саакашвили к трем годам лишения свободы по делу об убийстве в 2006 году сотрудника «Объединенного банка Грузии» Сандро Гиргвлиани. Экс-президент признан виновным по статье «злоупотребление служебным положением». Саакашвили помиловал высокопоставленных чиновников, связанных с делом Гиргвлиани, таким образом, избавив их от ответственности.
После этого политики в Киеве заговорили о возможности экстрадиции Саакашвили. Вскоре после приговора суда Маргвелашвили выступил с критикой в адрес прокуратуры, отметив, что уголовное преследование Саакашвили происходит «на основании конституционной статьи» и тем самым «наносит удар по международному имиджу страны».