Թուրքիայի Գլխավվր շտաբը կարգադրել է բարձր մարտունակության բերել Սիրիայի հետ սահմանին տեղակայված զորքերը քրդական ուժերի դեմ սիրիական Աֆրինում հնարավոր գործողության պատճառով:
Թուրքական Հաթայ գավառի Հասսա և Կըրըկղան շրջաններում տանկեր են կուտակվել: Նշվում է, որ Աֆրինում հնարավոր ռազմական գործողության հարցը մնում է օրակարգում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին Anadolu-ի վրա հղումով:
Հունվարի 13-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ թուրքական բանակը կարող է մեկ շաբաթվա ընթացքում գործողություն սկսել Մանբիջ և Աֆրին շրջաններում, որոնք վերահսկում են սիրիացի քրդերի ինքնապաշտպանական ուժերը՝ YPG:
Vatan թերթը ռազմական աղբյուրների վրա հղումով գրել է, որ սկզբից Թուրքիան գործի կդնի ավիացիան՝ հարվածներ հասցնելով 149 թիրախի: Նույն աղբյուրը ենթադրում է, որ նախատեսվում է կիրառել սահմանին տեղակայված հրետանին:
Քրդական ուժերի հիմնական հենակետային ուժերը ոչնչացնելուց հետո Թուրքիան ցամաքային գործողություն է նախատեսում: Աֆրին կմտցվեն սահմանային գոտում տեղակայված զրահատեխնիկան և բանակի հատուկ ջոկատային ուժերը: Թուրք զինվորականները կկարողանան գրոհել քրդերին 3 ուղղությամբ:
Ավելի վաղ Թուրքիայի փոխվարչապետ Բեքիր Բոզդաղն ասել էր, որ Անկարան խորհրդակցում է Մոսկվայի և Վաշինգտոնի հետ այդ գործողության հարցում: «Ժողովրդավարական միություն»կուսակցության ղեկավարության անդամ Սիհանոկ Դիբոն հայտնել էր, որ քրդերը հուսով են, որ կստանան ԱՄՆ գլխավորած միջազգային կոալիցիայի աջակցությունը, եթե Թուրքիան գրոհի Աֆրինը:
Թուրքիան քրդական ինքնապաշտպանական ուժերին համարում է ահաբեկչական կազմակերպություն, որը կապված է արգելված ՔԱԿ հետ:

Турецкий Генштаб распорядился привести войска на границе с Сирией в состояние повышенной боевой готовности на случай возможной операции в сирийском Африне против курдских сил.
В районы Хасса и Кырыкхан турецкой провинции Хатай стянуты танки. Отмечается, что вопрос возможной военной операции в Африне остается на повестке дня, пишет РИА Новости со ссылкой на агентство Anadolu.
13 января президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что турецкая армия может в течение недели начать операцию в регионах Манбидж и Африн, которые контролируют силы самообороны сирийских курдов (YPG).
Газета Vatan со ссылкой на военные источники написала, что сначала Турция задействует авиацию, нанеся удары по 149 целям. Также предполагается использовать дислоцированную на границе артиллерию.
После уничтожения основных опорных пунктов YPG планируется наземная операция. В Африн введут размещенную в приграничных районах бронетехнику и армейский спецназ. Турецкие военные смогут атаковать курские силы с трех направлений.
Ранее вице-премьер Турции Бекир Боздаг сказал, что Анкара проводит консультации с Москвой и Вашингтоном по поводу этой операции. Член руководства партии «Демократический союз» Сиханок Дибо сообщил, что курды рассчитывают на поддержку международной коалиции во главе с США в случае удара Турции по Африну.
Турция считает YPG террористической организацией, связанной с запрещенной в стране Рабочей партией Курдистана.