ՌԴ քաղաքացի, ՌԳԱ Աստղագիտության ինստիտուտի աշխատակից Դմիտրի Չուլկովը, որը 10 օր անցկացրել է ադրբեջանական մեկուսարանում, վերադառնալով հայրենիք, գրառում է կատարել «ՎԿոնտակտե» սոցցանցում:
Հունվարի 17-ին հայտնի դարձավ, որ Չուլկովն արտահանձնվել է Ռուսաստան:
«Իմ ամանորյա ուղևորությունը հյուրընկալ Ադրբեջան ավարտվել է: Այցելել եմ հանրապետության նշանավոր տեսարժան վայրերը՝ զորամաս, ոստիկանության բաժանմունք, դատարան, ժամանակավոր պահման մեկուսարան (10 օր), արտաքսման 2 կենտրոն»,-ասվում է նրա գրառման մեջ:
Չուլկովը հավելել է նաև, որ «այդպիսի ծանրաբեռնված գրաֆիկի պատճառով հունվարի 5-16-ը հնարավորություն չի ունեցել օգտվել համացանցից և պատասխանել հեռախոսազանգերին»: Նա շնորհակալություն է հայտնել բոլորին, ով սատարել է իրեն՝ նշելով, որ նրանց աջակցությունը «հաղթահարել է բոլոր սահմանները, ճաղերն ու պատերը»:
Երիտասարդ գիտնականը խոստացել է մանրամասներ ներկայացնել իր «արկածների մասին»:
Չուլկովը հունվարի 3-ին ժամանել էր Գյանջա և իջևանել մասնավոր հյուրանոցում: Ըստ տան տիրոջ, հունվարի 5-ին նա շարժվել էր դեպի Գյոյգյոլ լիճը՝ ուսումնասիրելու նպատակով: Չուլկովը չի հետևել տաքսիից օգտվելու խորհրդին, գնացել էր ոտքով և այլևս չէր վերադարձել: Դեպի լիճ տանող ճանապարհին զորամաս է տեղակայված, որի տարածքում էլ, հավանաբար, հայտնվել էր Չուլկովը: Որոշ ժամանակ անց հյուրանոց են եկել ԱԾ աշխատակիցներ, խուզարկել են նրա սենյակն ու առգրավել իրերը:
Չուլկովը ձերբակալվել էր, նյութերն ուղարկվել էին դատարան: Հունվարի 5-ին, ինչպես հայտնի դարձավ ավելի ուշ, Ադրբեջանի ՔՕ վարչական իրավախախտումների մասին 535 հոդվածի վրա հղումով, դատարանը ձերբակալել էր նրան 10 օրով:

Научный сотрудник Института астрономии РАН Дмитрий Чулков, задержанный ранее в Азербайджане и экстрадированный из страны, рассказал подробности своего пребывания на территории республики.
«Мое новогоднее путешествие в гостеприимный Азербайджан завершилось. Посетил знаковые достопримечательности республики: военную часть, полицейский участок, суд, изолятор временного содержания (10 суток), два депортационных центра. В связи со столь насыщенным графиком не имел возможности выходить в Интернет и отвечать на звонки с 5 до 16 января, прошу меня извинить»,- написал ученый на своей странице в соцсети «ВКонтакте».
Он пообещал вскоре поделиться другими подробностями своего пребывания в Азербайджане.
Чулков, в начале января приехавший в Азербайджан с туристическими целями, перестал выходить на связь после посещения пограничной зоны. 13 января он вышел на связь с родными, сообщила его мать. Она сообщила, что 3 января он прилетел прямым рейсом из Москвы в город Гянджа. Через два дня Чулков решил посетить озеро Гёйгёль в 50 километрах от Гянджа, и после этого перестал выходить на связь.
Хозяин гостиницы в Гяндже, где жил Чулков, рассказал, что, по его данным, молодой человек был задержан после того, как зашел в охраняемую зону. После этого группа сотрудников госбезопасности приезжала к нему в гостиницу. Хозяина расспросили о постояльце и изъяли все вещи молодого человека.