Կալիֆորնիայի համալսարանի սոցիոլոգները պարզել են, որ կանայք տղամարդկանցից շատ են բարդացնում համատեղ կյանքը: Նման եզրակացության են եկել գիտնականները հարցման արդյունքների հիման վրա, որին մասնակցել են երկու սեռերի ներկայացուցիչներ:
Մասնագետների հոդվածը հրապարակվել է American Sociological Review ամսագրում:
Հետազոտությանը մասնակցել է 1100 մարդ, որոնց մոտ կեսը կանայք են եղել: Մարդիկ պատմել են 12.000 արյունակցական և այլ հարաբերությունների մասին, այդ թվում խոսելով մայրերի, քույրերի և կանանց հետ համատեղ կյանքի մասին: Պարզվել է, որ հարցման մասնակիցները կարծում են, որ հարազատների հետ համատեղ կյանքը տղամարդկանց պարագայում ավելի դյուրին է, քան կանանց, քանի որ վերջիններս առավել զգացմունքային են և հակված նյարդայնանալուն, գրել է Lenta.ru-ն Daily Mail-ի վրա հղումով:
Ընդհանուր առմամբ, կին հարազատների հետ հարաբերությունների 15 տոկոսը բարդ է եղել նրանց հետ ապրողների համար: Միևնույն ժամանակ ընկերների հետ համատեղ կյանքը բարդ է եղել միայն 7 տոկոսի դեպքում:
2016-ին ամերիկացի վիճակագիր Նաթան Յահուն տեղեկություններ էր ներկայացրել ԱՄՆ-ում տարածված ընտանիքների ավելի քան 50 տեսակի մասին: Պարզվել է, որ երեխաներ ունեցող ամուսնական զույգերը կազմում են դեպքերի կեսից մի փոքր ավելին, իսկ մյուս դեպքերն առավել տարօրինակ համատեղումներ էին, օրինակ, երբ 3 մարդ համատեղ բնակարան է վարձակալում:

23 Январь 2018 - 10:24 AMT
Социологи Калифорнийского университета выяснили, что женщины сильнее, чем мужчины, осложняют совместную жизнь. К такому выводу ученые пришли на основе результатов опроса, в котором участвовали респонденты обоих полов.
Статья специалистов опубликована в журнале American Sociological Review.
В исследовании приняли участие 1100 респондентов, примерно половину которых составляли женщины. Люди рассказали о 12 тысячах родственных и других взаимоотношений с другими людьми, включая совместное проживание с матерями, сестрами и женами. Оказалось, что участники опроса считают, что сожительство с родственниками среди мужчин проще, чем среди женщин, поскольку последние оказываются более эмоциональными и склонны к сильному раздражению, пишет Lenta.ru со ссылкой на издание Daily Mail.
В целом, 15 процентов взаимоотношений с женщинами-родственниками оказались сложными для их сожителей. В то же время совместное проживание с друзьями было трудным только в семи процентах случаев.
В 2016 году американский статистик Натан Йау представил сведения о 50 наиболее распространенных типах семьи в США. Оказалось, что нуклеарная семья (супружеская пара с детьми) встречается лишь чуть более чем в половине случаев, а остальные типы сожительства представляют собой более странные конфигурации, вроде трех человек, вместе снимающих квартиру.