Գերմանիայում բուժակ աշխատող Նիլս Հեգելին, որը ցմահ ազատազրկում է կրում հիվանդների սպանության համար, մեղադրանք է ներկայացվել ևս 97 մարդու սպանելու համար:
Գերմանական Օլդենբուրգի դատախազությունը կարծում է, որ 41-ամյա տղամարդը 62 հիվանդի է սպանել քաղաքի հիվանդանոցում և ևս 35-ին հարևան Դելմենհորսթի բուժհաստատությունում: Ըստ դատախազի, Հեգելը վերակենդանացման բաժանմունքի հիվանդներին կյանքի համար վտանգավոր չափաբաժիններով դեղամիջոցներ է ներարկել՝ «ցույց տալու համար իր աշխատակիցներին ու պետերին մարդկանց կյանքի վերադարձնելու իր ունակություններն ու ձանձրույթի դեմ պայքարելու համար»: Մարդկանց կյանքը փրկելու համար նրան նույնիսկ «փրկարար Ռեմբո» են անվանել, գրում է Lenta.ru-ն Nordwest-Zeitungշ-ի վրա հղումով:
Բուժակն օգտագործել է սրտի առիթմիա և հիպոտոնիա առաջացնող դեղամիջոցներ, հետո աշխատել է վերակենդանացնել հիվանդներին, սակայն դա միշտ չէ, որ ստացվել է:
Նա աշխատել է հիվանդանոցներում 1999-2005 թթ.: Ըստ քննության, առաջին սպանությունը նա կատարել է 2000-ին Օլդենբուրգում, որտեղ Հեյգելին ոչ մի անգամ չեն բռնել, սակայն սկսել են կասկածել և ազատել են աշխատանքից: Բայց լավ կարծիք են գրել նրա մասին և նա տեղավորվել է Դելմենհոլսթի հիվանդանոցում, որտեղ շարունակել է սպանությունները: Հանցագործության վայրում նրան բռնել են միայն 2005-ին:
2008-ին և 2015-ին նրան դատապարտել են սպանության և սպանության փորձի 6 դեպքի համար: 2017-ի նոյեմբերին հայտնի դարձավ, որ Հեգելը կարող է մեղսկից լինել 97 մարդու սպանության:

В Германии медбрату Нильсу Хегелю, который отбывает пожизненное наказание за убийства пациентов, предъявили обвинения в еще 97 аналогичных преступлениях.
Прокуратура немецкого Ольденбурга считает, что 41-летний мужчина убил 62 пациента в больнице города и еще 35 в медучреждении соседнего Дельменхорста. По словам прокурора, Хегель делал лежащим в реанимации больным инъекции с опасными для жизни дозами лекарств, чтобы «показать коллегам и начальству свои навыки возвращения людей к жизни и бороться со скукой». За спасение жизней он даже прослыл среди коллег «Рэмбо-спасателем», пишет Lenta.ru со ссылкой на Nordwest-Zeitung.
Медбрат использовал препараты, вызывавшие у пациентов сердечную аритмию, фибрилляцию желудочков и гипотонию. Затем он старался реанимировать их, однако далеко не всегда это получалось.
Мужчина работал в больницах с 1999-го по 2005 год. По данным следствия, свое первое убийство медбрат совершил в Ольденбурге в 2000-м. Там Хегеля ни разу не поймали, однако сотрудники медучреждения начали подозревать мужчину, и поэтому его уволили. При этом ему дали хорошую рекомендацию, и он устроился в больницу в Дельменхорсте, где продолжил совершать убийства. На месте преступления его поймали лишь в 2005 году.
В 2008-м и 2015-м Хегеля осудили за шесть случаев убийств и попыток убийств. Он отбывает заключение в тюрьме Ольденбурга.
В ноябре 2017 года в ходе расследования стало известно, что Хегель мог быть причастен к убийству 106 человек.