Բեռնատար ավտոմեքենան առանց թույլտվության մտել է Նասկայի բարձրավանդակում գտնվող հնագույն գծապատկերների տարածք և վնասել դրանք: Այդ մասին հայտնել է Պերուի մշակույթի նախարարությունը:
Նասկայի գծապատկերները 1994-ին ներառվել են ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի մարդկության մշակութային ժառանգության ցանկում: Դրանք գծապատկերներ են, նկարներ ու գծեր, որոնք պատում են բարձրավանդակի մակերեսը դեռ նախակոլումբոսյան ժամանակներից:
Միջադեպը տեղի է ունեցել հունվարի 27-ին: Բեռնատարի վարորդը ձերբակալվել է, նրան քրեական պատասխանտվություն է սպառնում մարդկության մշակութային ժառանգությունը վնասելու համար: Մեքենան խորը հետքեր է թողել 50-ը 100 մետրի վրա մակերեսով տարածքում՝ մասնակիորեն վնասելով հնագույն գծապատկերները, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
2014-ին Պերուում հետաքննում էին Greenpeace-ի գործունեությունը Նասկայի հնագույն գծապատկերների տարածքում, որի արդյունքում վնաս էր հասցվել 1.600 քմ տարածքի, որտեղ բնապահպանները հսկայական պաստառ էին տեղադրել՝ բողոքելով երկրում ընթացող ՄԱԿ կոնֆերանսի դեմ՝ նվիրված կլիմայի խնդիրներին:
Պերուում մ․ թ․ սկզբին կազմավորվել են վաղ դասակարգային հասարակության մշակույթներ (Նասկա, Մոչիկա՝ Մոչե կենտրոնով, Չիմու՝ Չան-Չան կենտրոնով), որոնք XV դ․ փոխարինվել են ինկերի պետության մշակույթով (մայրաքաղաք՝ Կուսկո)։

Грузовой автомобиль заехал без разрешения на охраняемую территорию в районе линий Наска в Перу на одноименном плато и нанес им урон. Об этом сообщило министерство культуры южноамериканской страны.
Линии Наска были объявлены ЮНЕСКО всемирным наследием человечества в 1994 году. Они состоят из линий, рисунков и полос, нанесенных на поверхность плато в доколумбовую эпоху.
Инцидент произошел 27 января. Водитель грузовика задержан, ему грозит уголовное преследование за порчу культурного наследия человечества. Машина оставила глубокие следы от своих колес на площади примерно 50 на 100 метров, частично повредив древние рисунки, пишет РИА Новости.
В 2014 году власти Перу вели расследование в отношении международной экологической организации Greenpeace за ущерб территории, на которой расположены рисунки Наска. Тогда речь шла о площади примерно в 1,6 тысячи квадратных метров, где экологи установили гигантский плакат с обращением к участникам проходящей в стране климатической конференции ООН.