Աջարիայում կարմրուկի բռնկում է՝ մեկ ամսում 86 դեպք է գրանցվել, հիմնականում 1-5 տարեկան երեխաների շրջանում: Այդ մասին հայտարարել է Աջարիայի առողջապահության նախարարը մամուլի ասուլիսում:
Նախարարությունը կոչ է արել բնակչությանը պատվաստվել կարմրուկից, ինչը հիվանդությունից խուսափելու միակ միջոցն է, գրում է «Գրուզիա Օնլայնը»:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Եվրոպայում դիտվում է կարմրուկի համաճարակային իրավիճակի վատթարացում: 2017 թվականի հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին եվրոպական երկրներում կարմրուկով հիվանդացությունն աճել է 3 անգամ՝ 2016-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ։ Առավել ծանր է իրավիճակը Իտալիայում, Ռումինիայում, Ուկրաինայում, Գերմանիայում։ՀՀ առողջապահության նախարարությունը զբոսաշրջիկներին հորդորել է շրջագայության մեկնելուց առաջ պատվաստվել կարմրուկի դեմ։
Հայաստանում կարմրուկի, կարմրախտի առումով իրավիճակը բարենպաստ է, տեղական դեպքեր չեն գրանցվում։ Արձանագրվում են միայն բերովի դեպքեր չպատվաստված կամ թերի պատվաստված անձանց շրջանում: Հայաստանում 2017 թվականին գրանցվել է կարմրուկի մեկ բերովի դեպք՝ Ռուսաստանից ժամանած չպատվաստված

В Аджарии за последний месяц 86 человек инфицированы корью, большинство из них дети от 1 до 5 лет. Об этом об этом заявил министр здравоохранения Аджарии.
Министерство здравоохранения Аджарии призывает население пройти вакцинацию против кори. Как заявил министр, единственный путем для избежания заболевания является вакцинация.
«Население должно обратиться в медицинские учреждения, в которых они находятся на учете, и пройти вакцинацию», — заявил министр, пишет Грузия-Online.
Только в январе специалисты зафиксировали в Аджарии 86 человек, заболевших корью. Это рекордный показатель.
В Центре по контролю заболеваний и общественного здоровья Аджарии заявляют, что зафиксированные случаи не являются острыми, но необходимо помнить о проведении своевременных прививок.
Корь является одной из самых заразных болезней. Путь передачи инфекции воздушно-капельный. Вирус выделяется во внешнюю среду с капельками слюны при разговоре, во время кашля, чихания.