Մահմեդականներին խորհուրդ չի տրվում ուտելիս և խմելիս օգտվել ձախ ձեռքից: Այդ մասին ասվում է Թուրքիայի կրոնի վարչության հրամանագրում՝ ֆեթվայում:
«Ձախ ձեռքով ուտում և խմում են շայթանները, ուստի Մոհամմեդ մարգարեն պատգամել է ուտել և խմել միայն աջ ձեռքով: Յուրաքանչյուր մահմեդական պարտավոր է հետևել մարգարեի խորհուրդներին, ծնողները պետք է սովորեցնեն դա երեխաներին»,-ասվում է ֆեթվայում, որը հրապարակվել է գերատեսչության պաշտոնական կայքում:
Սակայն նշվում է, որ «ֆիզիկական թերությունների» դեպքում թույլատրելի է օգտագործել ձախ ձեռքն ուտելու և խմելու համար, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ Թուրքիայի կրոնի վարչությունը ֆեթվա էր հրապարակել ապահարզանի մասին, որի համաձայն ամուսինները կարող են բաժանվել հեռախոսով, ֆաքսով կամ էլեկտրոնային փոստով, եթե ամուսինը 3 անգամ ասի կամ գրի talak բառը, ինչն արաբերեն ապահարզան է նշանակում: Սակայն կինը պետք է համոզվի, որ հաղորդագրությունն ամուսինն է ուղարկել:

5 Февраль 2018 - 09:59 AMT
Использовать левую руку для приема пищи и питья мусульманам не рекомендуется. Об этом говорится в фетве, опубликованной управлением Турции по делам религии (Диянет).
«Устанавливая общие принципы в отношении еды и питья, пророк Мухаммед не считал использование левой руки приятной. Левой рукой едят и пьют шайтаны, поэтому он учил есть и пить правой рукой. Каждый мусульманин обязан прислушиваться к советам пророка, поэтому родители должны учить этому детей наряду с другими правилами», — говорится в фетве, пишет РИА Новости.
Однако Диянет отметил, что в случае «физических недостатков» использовать левую руку для еды и питья допустимо.
Ранее управление по делам религии Турции издало фетву о разводе, на основании которой супруги могут развестись по телефону, факсу или электронной почте, если муж трижды скажет или напишет слово talak («развод» по-арабски). Однако, жена должна убедиться, что сообщение было отправлено ее мужем. Согласно другой фетве Диянета, муж, который назвал свою жену сестрой или матерью, считается разведенным с ней.