Աշխարհում ամենատարածված կրիպտոարժույթի՝ բիթքոինի, փոխարժեքն աճում է $6000-ից ցածր անկումից հետո՝ սակարկվելով $7500 սահմանում: Ըստ Coinmarketcap, Երևանի ժամանակով 10:45-ի տվյալներով բիթքոինն աճել է 18 %-ով՝ հասնելով $7381:
Փետրվարի 6-ին բիքթոինի փոխարժեքը նվազել էր մինչև $5 996: Մեկ օրում կրիպտոարժույթը կորցրել էր իր արժեքի մոտ մեկ քառորդը:
Վերլուծաբանները փոխարժեքի նվազումը կապում են կրիպտոկարգավորումների ոլորտում մեծ պետությունների քաղաքականության հետ: Օրինակ, բիթքոինն էժանացել է այն բանից հետո, երբ Սեուլը հայտարարեց վիրտուալ արժույթով առևտուրն ամբողջովին արգելելու մտադրության մասին: Դեռ դեկտեմբերին հայտնի դարձավ, որ Հարավային Կորեան մտադիր է փակել կրիպտոարժույթային բորսաները՝ սահմանափակելու համար սպեկուլյացիան շուկայում:Հնդկաստանը մտադիր է ապօրինի համարել թվային արժույթները: Չինաստանը պատրաստվում է արգելել ICO-ն և օտարերկրյա բորսաների գործունեությունը: Կրիպտոարժույթների վաճառքին չեն աջակցում նաև խոշորագույն բանկային խմբերը՝ JPMorgan Chase-ը, Bank of America-ն և Citigroup-ը:

7 Февраль 2018 - 06:46 AMT
Курс самой популярной криптовалюты биткойн растет после падения ниже $6000, торгуясь у отметки около $7500. По данным портала Coinmarketcap, по состоянию на 10:45 (по Еревану) биткойн вырос на 18 %, до $7381.
6 февраля курс биткойна опускался до $5 996. За сутки криптовалюта потеряла около четверти своей стоимости.
Аналитики связывают снижение курса с политикой крупных государств в сфере крипторегулирования. Например, теперь в Южной Корее для торговли криптовалютой каждый трейдер должен идентифицировать себя с помощью банковского счета. Власти Индии планируют сделать цифровые валюты незаконными в существующей системе платежей. Китай готовится запретить в своей юрисдикции ICO и работу иностранных бирж. Покупку криптовалют также не поддерживают крупные банковские группы — JPMorgan Chase, Bank of America и Citigroup.