Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին փետրվարի 5-ին Վատիկանում ընդունել է Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը: Սա Թուրքիայի նախագահի առաջին այցն էր Վատիկան 59 տարվա ընթացքում:
Սակայն, ինչպես պնդում են թուրքական ԶԼՄ-ները, Հռոմի պապն անհարգալից է վերաբերվել Էրդողանին: Հանդիպման ժամանակ, որը 1 ժամից ավելի է տևել, Թուրքիայի նախագահին աթոռ են առաջարկել, որը տարբերվում էր Ֆրանցիսկոսի հարմարավետ բազկաթոռից, գրում է BAKU.WS-ն:
Ինչպես երևում է լուսանկարում, Էրդողանին կողքի հենակներ չունեցող աթոռ են առաջարկել, ավելի ցածր ու նեղ թիկնակով, մինչդեռ Հռոմի պապն ուներ ավելի բարձր բազկաթոռ ձեռքերի համար նախատեսված հենակներով, լայն թիկնակով և ոսկեզօծ շրջանակով: Երևում է, որ սենյակում, որտեղ անցնում էր հանդիպումը, ևս մի քանի նման բազկաթոռ կար դրված, սակայն Էրդողանի համար այլ աթոռ են բերել: Տեսնելով դա՝ Էրդողանը կտրուկ է արձագանքել: Նա անհապաղ պահանջել է, որ իր աթոռը փոխարինեն Հռոմի պապի բազկաթոռին նման բազկաթոռով:
Նրա համար բերել են այդպիսի բազկաթոռ և հանդիպումը շարունակվել է:
Էրդողանն ու Հռոմի պապը մասնավորապես քննարկել են Երուսաղեմի կարգավիճակը, Անկարայի ու Վատիկանի երկկողմ հարաբերությունները, իրավիճակը Սիրիայում, միգրացիոն ճգնաժամը, ահաբեկչությունը, այլատյացության և իսլամաֆոբիայի հարցեր:

Turkish president Recep Tayyip Erdogan met Monday, February 5 with Pope Francis in the Vatican to discuss an array issues from Jerusalem to Syria and human rights.
Turkish media reports are confident, however, that the pope was disrespectful towards Erdogan.
During the reception which lasted a little over 1 hour, the Turkish president was offered a chair that differed from the more comfortable chair occupied by the pope, BAKU.WS reports.
As can be seen on the photos, Erdogan was offered a chair without armrests and a gilded frame, with a low and narrow back, while the pope had a taller chair with armrests, a wide backrest and a gilded frame.
It can be seen that the room where the meeting took place had a few more such seats, but the smaller chair was brought for Erdogan for some reason. Seeing this, Erdogan reacted sharply and immediately demanded that the chair be replaced with an armchair like that of Pope Francis.