«Yandex.Տաքսին» և Uber-ը ավարտին են հասցրել իրենց ծառայությունները Ռուսաստանում և հարևան երկրներում՝ այդ թվում նաև Հայաստանում միավորելու վերաբերյալ գործարքը:
2017-ին հայտարարվել էր ՌԴ-ի, Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Վրաստանի և Ղազախստանի մոտ 130 քաղաքում ընկերությունների ծառայությունները միավորելու ծրագրի մասին:
Uber-ը $225 մլն է ներդրել, իսկ Yandex-ը՝ $100 մլն նոր միավորված ընկերության համար: Դրա արժեքը գնահատվում է ավելի քան $3,8 մլրդ:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ միավորված ընկերությունը կգլխավորի Տիգրան Խուդավերդյանը: Միավորումից հետո պատվերների համար նախկինի պես հասանելի կլինեն 2 հավելվածները՝ «Yandex.Տաքսին» և Uber-ը: Վարորդները մեկ միասնական հարթակում կմիավորվեն, ինչը թույլ կտա նրանց մեկ հավելվածում պատվերներ ստանալ ինչպես «Yandex.Տաքսիից», այնպես էլ Uber-ից:
Երևանում «Yandex.Տաքսի»-ին գործում է 2016-ի հուլիսի 1-ից: Ուղևորության նվազագույն վարձավճարը՝ 200 դրամ է: Այդ գումարով կարելի է 2 կմ անցնել, հետո յուրաքանչյուր կիլոմետրին ավելանում է 100-ական դրամ: Այժմ Երևանում այդ հավելվածով մոտ 1000 մեքենա է աշխատում:

Uber and Russia’s Yandex have completed a deal to combine their ride-sharing businesses in Russia and neighboring countries, Yandex said on Wednesday, February 7, according to Reuters.
Uber and Yandex, often referred to as the “Google of Russia”, announced plans last year to combine operations in 127 cities in Russia, Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia and Kazakhstan.
Uber said back then that the merger in Eastern Europe does not imply a strategy of further retrenchment elsewhere. Indeed, financial terms of the deal make it a lucrative one, it said.
San Francisco-based Uber has invested $225 million and Yandex has contributed $100 million in cash into a new joint company valued at more than $3.8 billion, Yandex said.