Մոսկվայի Բասմանի շրջանի դատարանը մինչև ապրիլի 5-ը ձերբակալել է ուկրաինական «Դոնբասի ինդուստրիալ միություն» կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն, «Կուբան» ֆուտբոլային ակումբի նախկին սեփականատեր Օլեգ Մկրտչյանին: Գործարարին ձերբակալել են առանձնապես խոշոր չափերի խարդախության մեղադրանքով, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը դատարանի մամուլի քարտուղար Յունոնա Ցարյովայի վրա հղումով:
Մկրտչյանին մեղադրանք է ներկայացվել ՌԴ ՔՕ 159-րդ հոդվածի 4-րդ մասով՝ առանձնապես խոշոր չափերի կամ հանցավոր խմբի կազմում խարդախության համար: Ներկայացված մեղադրանքների էությունը դեռ հայտնի չէ:
«Դոնբասի ինդուստրիալ միություն» կորպորացիան գործում է 1995-ից Դոնեցկում, և Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի պողպատի արտադրության խոշորագույն ընկերություններից է: Տարեկան ընկերությունն արտադրում է մոտ 10 մլն պողպատ և աշխարհի 40 խոշորագույն մետալուրգիական ընկերություններից է:
2016-ի սկսզբին Մկրտչյանը հայտարարեց, որ այլևս չի կարող ֆինանսավորել «Կուբան» ֆուտբոլի ակումբի սահմանափակ միջոցների պատճառով: Կրասնոդարի երկրամասի նահանգապետի հանդիպմանը նա խնդրել էր անհատույց ընդունել ակումբի բաժնետմոսերը:

8 Февраль 2018 - 10:21 AMT
Басманный суд Москвы заключил под стражу до 5 апреля бывшего владельца футбольного клуба «Кубань» и генерального директора второй по величине металлургической корпорации Украины «Индустриальный союз Донбасса» Олега Мкртчана по обвинению в мошенничестве в особо крупном размере. Об этом сообщила пресс-секретарь суда Юнона Царева.
«Басманный суд 5 февраля избрал Мкртчану меру пресечения в виде содержания под стражей на срок до 5 апреля, удовлетворив ходатайство следствия», – сказала Царева, пишет ТАСС.
Согласно материалам дела, Мкртчану предъявлено обвинение по ч. 4 ст. 159 ( «Мошенничество, совершенное организованной группой либо в особо крупном размере») УК РФ. Суть предъявленных обвинений пока остается неизвестной.
Как отмечается на официальном сайте корпорации, она была основана в 1995 году в Донецке и входит в число крупнейших компаний, занимающих ключевые позиции по производству стали в Центральной и Восточной Европе. С производственной мощностью, достигающей 10 млн тонн стали в год, корпорация «ИСД» значится среди 40 крупнейших металлургических компаний мира.