Վաշինգտոնը պատրաստ է բանակցել Փհենյանի հետ: Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ փոխնախագահ Մայք Փենսը՝ ձմեռային Օլիմպիադայի բացման արարողությունից վերադառնալիս:
ԱՄՆ-ն ու դաշնակիցները չեն դադարի պահանջել ռեժիմը գլխավորող Կիմ Չեն Ինից ակնհայտ միջոցներ ձեռնարկել ապամիջուկայնացման ուղղությամբ, գրում է Deutsche Welle-ն The Washington Post-ի վրա հղումով:
Սակայն, չհրաժարվելով ճնշումից, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը պատրաստ է խոսել Փհենյանի հետ:
«Ճնշումը կպահպանվի, քանի դեռ Հյուսիսային Կորեայի ղեկավարությունը միջոցներ չի ձեռնարկել, որոնք ԱՄՆ-ն ու Հարավային Կորեան ապամիջուկայնացմանն ուղղված կարևոր քայլեր կհամարեն», -ասել է Փենսը:
Նա հայտնել է նաև Հարավային Կորեայի նախագահ Մուն Չժե Ինի հետ պայմանավորվածության մասին, որի համաձայն Փհենյանի դեմ գործող պատժամիջոցները չեն կարող մեղմացվել միայն այն ապտճառով, որ նա պատրաստ է երկխոսության:
Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինը Հարավային Կորեայի հանրապետության նախագահ Մուն Չժե Ինին հրավիրել է այցելել Փհենյան: Այդ մասին Սեուլում ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարել է հարավկորեական հանրապետության նախագահի ներկայացուցիչը:
Հյուսիսային Կորեայի 22 անդամ ունեցող պատվիրակությունը փետրվարի 9-ին ժամանել էր Հարավային Կորեա՝ Ձմեռային օլիմպիական խաղերի բացման հանդիսավոր արարողությանը մասնակցելու նպատակով: Պատվիրակությունը գլխավորում է Հյուսիսային Կորեայի Գերագույն ժողովի նախագահ Կիմ Յոն Նամը:

Вашингтон готов вести переговоры с Пхеньяном. Об этом заявил вице-президент США Майк Пенс на борту самолета Air Force Two, возвращаясь с открытия зимней Олимпиады в южнокорейском Пхёнчхане.
США и их союзники не прекратят требовать от режима главы КНДР Ким Чен Ына платить по счетам до тех пор, пока тот не предпримет очевидных шагов по денуклеаризации, пишет Deutsche Welle со ссылкой на The Washington Post.
Однако, не отказываясь от давления, администрация президента США Дональда Трампа готова к разговору с Пхеньяном.
«Суть в том, что давление будет сохраняться, пока они (руководство КНДР – ред.) не предпримут действий, которые альянс (США и Южной Кореи – ред.) сочтет важными шагами к денклеаризации», – заявил Пенс. По его словам, политика максимального давления будет продолжаться и усиливаться. «Но если вы хотите говорить, то поговорим», – обратился Пенс к режиму в Пхеньяне.
Вместе с тем он сообщил о договоренности с президентом Южной Кореи Мун Чжэ Ином о том, что санкции против Пхеньяна не должны быть смягчены только потому, что тот проявит готовность к диалогу.
Ранее лидер КНДР Ким Чен Ын пригласил президента Республики Корея Мун Чжэ Ина в ближайшее время посетить Пхеньян.Соответствующее устное послание Мун Чжэ Ину передала Ким Ё Чжон – сестра Ким Чен Ына, которая входит в состав высокопоставленной делегации КНДР – в ходе прошедших 10 февраля в Голубом доме переговоров.В ответ Мун Чжэ Ин пообещал посетить Пхеньян «после создания необходимых условий».