Ուկրաինայի հատուկ ծառայությունները Կիևի ռեստորաններից մեկում ձերբակալել են Վրաստանի նախկին նախագահ և Օդեսայի նահանգապետ Միխայիլ Սաակաշվիլիին: Նրա ձերբակալության տեսանյութը ֆեյսբուքյան էջում տեղադրել է նրա թիմակից Դավիթ Սակվարելիձեն:
Փետրվարի 5-ին Կիևի դատարանը մերժել էր Սաակաշվիլիի բողոքը իրեն Ուկրաինայում քաղաքական ապաստան չտալու Պետական միգրացիոն ծառայության որոշման դեմ: Ըստ փաստաբանի, այժմ նրան կարող են Վրաստան արտահանձնել, գրում է currenttime.tv-ին:
2017ի հուլիսին Ուկրաինայի նախագահը կասեցրել էր Սաակաշվիլիին Ուկրաինայի քաղաքացիություն շնորհելու գործընթացը: Որպես հիմք նշվել էր այն հանգամանքը, թե նա չէր հայտնել Վրաստանում իր դեմ հարուցված քրեական գործերի մասին և սխալ տեղեկություններ էր հայտնել:
2017-ի սեպտեմբերին Սաակաշվիլին դիմել էր միգրացիոն ծառայություն՝ փախստականի կարգավիճակ ստանալու ակնկալիքով: 2018-ի հունվարի 3-ին Կիևի դատարանը մերժեց Սաակաշվիլիին փախստականի կարգավիճակի հարցում:
Թբիլիսիի քաղաքային դատարանը երեք տարվա ազատազրկման է դատապարտել Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սաակաշվիլիին: Սաակաշվիլին մեղավոր է ճանաչվել պաշտոնական դիրքի չարաշահման համար՝ բարձրաստիճան մի քանի պաշտոնյաների ներում շնորհելու վերաբերյալ գործով:

12 Февраль 2018 - 13:28 AMT
Украинские спецслужбы задержали лидера партии «Движение новых сил», бывшего президента Грузии Михаила Саакашвили. Видео его задержания опубликовал соратник Саакашвили Давид Сакварелидзе в Facebook.
Саакашвили задержан в одном из ресторанов в столице Украины, пишет «Настоящее время».
5 февраля суд в Киеве отклонил апелляцию Михаила Саакашвили на отказ Государственной миграционной службы предоставить ему политическое убежище в Украине. По словам адвокатов, теперь его могут экстрадировать в Грузию. Защита заявила о намерении обжаловать решение в Конституционном суде.
5 января Тбилисский городской суд признал виновным Саакашвили по делу о злостном превышении полномочий на посту президента Грузии и приговорил его к трем годам тюрьмы.
3 января 2018 года суд в Киеве отказался признавать политика беженцем или лицом, которое нуждается в дополнительной защите после лишения гражданства Украины.