«Կուբան» ֆուտբոլային ակումբի նախկին սեփականատեր և Ուկրաինայի երկրորդ ամենամեծ մետալուրգիական «Դոնբասի ինդուստրիալ միություն» կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն, միլիարդատեր Օլեգ Մկրտչյանը, որին ձերբակալել են Մոսկվայում, գործարք է առաջարկել է ՌԴ Քննչական կոմիտեին:
Նա առաջարկել է քննիչներին պատմել Ուկրաինայի ԱԽ նախկին քարտուղար Վիտալի Գայդուկի և Դոնեցկի շրջանի վարչակազմի նախկին ղեկավար Սերգեյ Տարուտայի, որը նաև «Դոնբասի ինդուստրիալ միության» համասեփականատերն է, մեղսակցության մասին 100 մլն դոլար վարկի յուրացմանը, որը նա ստացել է 2009-ին: Փոխարենը գործարարն ակնկալում է, որ իրեն ներկայացված մեղադրանքը կմեղմացվի:
2018-ի փետրվարի 8-ին Մոսկվայի Բասմանի շրջանի դատարանը մինչև ապրիլի 5-ը ձերբակալել է ուկրաինական «Դոնբասի ինդուստրիալ միություն» կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն, «Կուբան» ֆուտբոլային ակումբի նախկին սեփականատեր Օլեգ Մկրտչյանին: Գործարարին ձերբակալել են առանձնապես խոշոր չափերի խարդախության մեղադրանքով:
Մկրտչյանին ներկայացված մեղադրանքները կարող են կապված լինել 2009-ին կորպորացիային ռուսական «Վնեշէկոնոմբանկի» կողմից տրված միջոցների մի մասի հափշտակման հետ: «Ըստ քննության, այդ դրամական միջոցների մի մասը դուրս է բերվել Կիպրոսում և Վիրգինյան կղզիներում գործող օֆշորային ընկերությունների միջոցով և յուրացվել Մկրտչյանի կողմից անձնական հարստացման նպատակով»,-ասել է Life.ru-ի աղբյուրը քննչական մարմիններում:
Նաև, ըստ քննության տեղեկությունների, 2009-ին Մկրտչյանը ստացել է ևս մոտ 8 մլրդ դոլար՝ որպես վարձատրություն «Դոնբասի ինդուստրիալ միության» բաժնետոմսերի 50 տոկոսի դիմաց: «Սակայն, փորձագետները կրկնակի անգամ պակաս են գնահատել բաժնետոմսերը, ուստի ստացվում է, որ Մկրտչյանն ուղղակի գողացել է $4 մլրդ-ն բանկիրներից»,-պնդում են քննիչները:
«Դոնբասի ինդուստրիալ միություն» կորպորացիան գործում է 1995-ից Դոնեցկում, և Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի պողպատի արտադրության խոշորագույն ընկերություններից է: Տարեկան ընկերությունն արտադրում է մոտ 10 մլն պողպատ և աշխարհի 40 խոշորագույն մետալուրգիական ընկերություններից է:
2016-ի սկսզբին Մկրտչյանը հայտարարեց, որ այլևս չի կարող ֆինանսավորել «Կուբան» ֆուտբոլի ակումբի սահմանափակ միջոցների պատճառով: Կրասնոդարի երկրամասի նահանգապետի հանդիպմանը նա խնդրել էր անհատույց ընդունել ակումբի բաժնետմոսերը:

Бывший владелец футбольного клуба «Кубань» и генеральный директор второй по величине металлургической корпорации Украины «Индустриальный союз Донбасса», миллиардер-армянин Олег Мкртчан, задержанный в Москве, предлагает российскому СК РФ сделку: он сдает и рассказывает на следствии о причастности бывшего секретаря Совета безопасности Украины Виталия Гайдука и экс-главы администрации Донецкой области Сергея Таруты, являющегося совладельцем корпорации «Индустриальный союз Донбасса», к хищению кредита в $100 млн из ВЭБа, выданного предпринимателю в 2009 году, а следователи смягчают для него обвинения.
8 февраля 2018 года Басманный районный суд Москвы по представлению СК РФ арестовал Олега Мкртчана до 5 апреля 2018 года. СК РФ предъявил Мкртчану обвинение по статье 159 («Мошенничество, совершённое организованной группой либо в особо крупном размере»).
Предъявленные Олегу Мкртчану обвинения в мошенничестве могут быть связаны с хищением части средств, выданных корпорации в 2009 году российским «Внешэкономбанком» на развитие и различные проекты на Украине и в Краснодарском крае России.
«По версии следствия, часть этих средств была выведена через офшорные компании на Кипре и Виргинских островах и похищена для личного обогащения Мкртчаном», — говорит источник Life.ru в следственных органах.
Следствие предполагает, что в 2009 году холдинг «Индустриальный союз Донбасса» получил более $100 млн в ВЭБ на строительство металлопрокатного завода в городе Армавире Краснодарского края. Однако вскоре после получения кредита господин Мкртчан проект строительства предприятия заморозил, а деньги похитил, считают в СК РФ.
Кроме того, часть выданных кредитных миллиардов была предназначена, по данным источников издания, на реконструкцию украинских предприятий «Индустриального союза Донбасса»: ПАО «Алчевский металлургический комбинат», ПАО «Алчевский коксохимический завод» и ПАО «Экоэнергия».
Еще, по данным следствия, Мкртчан в 2009 году получил от ВЭБ еще около $8 млрд в качестве платы за 50% акций «Индустриального союза Донбасса».
«Однако эксперты, привлеченные следователями, оценили сам пакет акций группы в два раза дешевле, чем в действительности заплатил ВЭБ. И получается, что господин Мкртчан просто украл примерно $4 млрд у банкиров», — рассуждают следователи.
Корпорация «Индустриальный союз Донбасса» была основана в 1995 году в Донецке и входит в число крупнейших компаний, занимающих ключевые позиции по производству стали в Центральной и Восточной Европе. С производственной мощностью, достигающей 10 млн тонн стали в год, корпорация «ИСД» значится среди 40 крупнейших металлургических компаний мира.