Կոբե համալսարանի երկրաբանները Ճապոնիայի ափերի մոտ գերհզոր հրաբուխ են հայտնաբերել, որը 34 խորանարդ կիլոմետր մագմա է պարունակում, որը ժայթքելու դեպքում կարող է 100 մլն մարդու կյանք խլել: Հետազոտությունը հրապարակվել է Scientific repots ամսագրում:
Գիտնականներն ուսումնասիրում էին Կիկայ հրաբխի խառնարանը, որի ժայթքման հետևանքով 7.300 տարի առաջ կործանվել է Ճապոնիայի հարավում եղած քաղաքակրթությունը: Գիտնականները հրաբխի ներսում 10 կմ շառավիղով և 600մ բարձրությամբ գմբեթ են հայտնաբերել , որը մագմա է պարունակում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ուսումնասիրելով ծովի հատակի մակերեսի անհարթությունները՝ հետազոտման մասնակիցները եկել են այն եզրակացության, որ գմբեթն աճում է: Նրանց կարծիքով, դա կարող է հզոր ժայթքումով ավարտվել՝ ցունամի կառաջանա, որը կարող է հասնել Չինաստանի, Հարավային և Հյուսիսային Ամերիկայի ափերին:
Բացի այդ, դեպի օդ կարտանետվի մեծ ծավալի մոխիր: Դա կարող է հրաբխային ձմռան պատճառ դառնալ Ճապոնիայի որոշ տարածքներում: Ըստ գիտնականների, նման իրադարձության հավանականությունը 1% է:

15 Февраль 2018 - 08:47 AMT
Геологи из Университета Кобе обнаружили у берегов Японии супервулкан, содержащий 34 кубических километров магмы, который в случае извержения может унести жизни 100 миллионов человек.
Исследование опубликовано в журнале Scientific repots.
Ученые изучали кальдеру Кикай — кратер вулкана, чье извержение 7,3 тысяч лет назад привело к гибели цивилизации на юге Японии. Ученые обнаружили внутри вулкана купол радиусом 10 километров и высотой 600 метров, содержащий магму, пишет РИА Новости.
Изучив неровности на поверхности морского дна, авторы исследования пришли к выводу, что купол растет. Это, по их мнению, может закончиться мощным извержением, которое вызовет цунами, способное достичь побережья Китая, Южной и Северной Америки.
Кроме того, в воздух будет выброшен значительный объем пепла, который приведет к «вулканической зиме» на некоторых территориях Японии. По расчетам ученых, вероятность подобного события составляет 1%.