2018-ի հունվարի 1-ի դրությամբ Ադրբեջանի արտաքին պարտքը կազմում է $9,4 մլրդ կամ մոտ 16 մլրդ մանաթ: Այդ մասին հայտնել է Ադրբեջանի ֆինանսների նախարարությունը:
2017-ի հունվարի 1-ի դրությամբ Ադրբեջանի արտաքին պարտքը կազմել է $6,9 մլրդ: Այդպիսով, արտաքին պարտքը 2017-ին ավելացել է 35,9%-ով, գրում է «Ինտերֆաքս-Ադրբեջանը».:
Ըստ նախարարության, 2018-ի հունվարի 1-ի դրությամբ ՀՆԱ հանդեպ արտաքին պարտքի հարաբերակցությունը 22,8% է: 2016-ին արտաքին պարտքը կազմում էր ՀՆԱ 20,4%-ը:
Պետպարտքը գոյացել է կառավարության պարտավորություններից և միջազգային ֆինանսական հաստատությունների տրամադրած վարկերից, որոնք տրամադրվել են ենթակառուցվածքային նախագծերի և ֆինանսավորվող ծրագրերի, ինչպես նաև միջազգային ֆինանսական շուկաներում արժեթղթերի տեղաբաշխումից:
Ադրբեջանի արտաքին պարտքի աճը 2017-ին կապում են երկրի ամենամեծ՝ Միջազգային բանկի $2,3 մլրդ արտաքին պարտավորությունների վերադասավորման հետ: Տնտեսագետներից շատերը համամիտ չեն Ադրբեջանի արտաքին պարտքի մասին պաշտոնական տեղեկատվությանը, նրանք համարում են, որ արտաքին պարտքն ավելի մեծ է:

Прямой и гарантированный внешний государственный долг Азербайджана на 1 января 2018 года составляет $9,4 млрд (15 млрд 978,1 млн манатов). Об этом говорится в сообщении Минфина.
Прямой и гарантированный внешний долг Азербайджана на 1 января 2017 года составлял $6,9 млрд. Таким образом, в 2017 году внешний долг увеличился на 35,9%.
«В структуру внешнего долга входят прямые обязательства правительства Азербайджана и условные обязательства по кредитам, предоставленным под госгарантии», – отмечается в сообщении, пишет «Интерфакс-Азербайджан».
По данным Минфина, внешний долг Азербайджана на 1 января 2018 года составляет 22,8% ВВП. По итогам 2016 года внешний долг составлял 20,4% ВВП.
Рост внешнего долга Азербайджана в 2017 году связан с реструктуризацией внешних обязательств крупнейшего банка страны – Международного банка (МБА) на $2,3 млрд. 1 сентября 2017 года правительство Азербайджана осуществило размещение на Ирландской фондовой бирже облигаций на сумму $2,26 млрд.