Դեռևս խորհրդային շրջանից հայտնի ռուս լրագրող, թղթակից և հեռուստահաղորդավար Ալեքսանդր Նևզորովն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին անվանել է «վտանգավոր խելագար»: Նա այդպիսի հայտարարություն է արել «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանի «Նևզորովի չորեքշաբթիները» հաղորդման ժամանակ՝ մեկնաբանելով «Երևանը վերադարձնելու» Ալիևի մտադրությունը:
Ալիևի հայտարարության օրինակով Նևզորովը պատմել է իր մտորումների մասին՝ նշելով, որ «պատմությունը զարմանալի հումք է, որից ինչ ասես կարելի է ստանալ»:
Ըստ Նևզորովի, Ալիևը «Երևանը վերադարձնելու» իր խոսակցություններով «վտանգավոր խելագար է» թվում:
«Ես խորհուրդ կտայի Ալիևի ձեռքը ոչ միայն սուր իրեր չտալ, այլ նույնիսկ 1 սմ գերազանցող մեխեր, իսկ ավելի լավ է դրանք էլ փոխարինել ատամները մաքրելու համար նախատեսված փայտիկներով: Չէ որ Ալիևը մտադիր է…նա ասել է, թե մտադիր է միացնել, վերադարձնել Երևանը: Լավ ասենք, դա նախագահական մարազմ է, մի բան էր՝ ասեց: Բայց ոչ, անմիջապես հավաքվեցին ակադեմիկոսներն ու պատմաբանները, որոնք սկսեցին հիմնավորել այդ նախագահական մարազմը: Եվ այդ միֆն արդեն ստեղծվել է, այն ապրելու է: Եվ վաղ թե ուշ դա դառնալու է արյունահեղության և պառակտումների, պատճառ՝ առաջացնելով ատելության հերթական բռնկումները: Սա օրինակ է, թե ինչպես են սարքվում պատմական ֆեյքերը»,-ասել է Նևզորովը:

Советский и российский журналист, репортер, телеведущий Александр Невзоров назвал президента Азербайджана Ильхама Алиева «опасным сумасшедшим». Такое заявление журналист сделал во время передачи «Невзороские среды» на радиостанции «Эхо Москвы», комментируя заявление Алиева о намерении «вернуть Ереван».
На примере заявления Алиева Невзоров рассказал о своих размышлениях относительно того, что «история – это удивительное сырье, из которого можно сделать все что угодно».
По словам Невзорова, Алиев с его разговорами о Ереване кажется «опасным сумасшедшим».
«Ему (Алиеву) я бы рекомендовал не давать в руки не то что бритву, а даже гвозди размером больше одного сантиметра, а лучше заменять их зубочистками. Он (Алиев) ведь собирается… он высказал, что собирается присоеднить, вернуть Ереван. Это бы ладно – президентский маразм, президентская выходка. Но немедленно сбежались академики и историки, которые обосновали этот президентский маразм. И этот миф уже создался, и он будет жить. И когда-нибудь рано или поздно он вызовет кровополитие и разломы, и очередные всплески ненависти. Это пример того как делаются исторические фейки», – отметил Невзоров.