Գերմանիայի կառավարությունն առաջարկում է անվճար դարձնել երթևեկությունը հասարակական տրանսպորտով: Շրջակա միջավայրի նախարար Բարբարա Հենդրիքսը, գյուղնախարար Քրիստիան Շմիդտը և դաշնային կանցլերի գերատեսչության ղեկավար Պետեր Ալթմայերը նամակ են հղել շրջակա միջավայրի հարցերով եվրահանձնակատար Կարմեն Վելյեին՝ առաջարկելով չեղարկել հասարակական տրանսպորտի ուղեվարձը Գերմանիայի քաղաքներում:
Դա կոչված է խթանելու, որ քաղաքացիներին ավելի հաճախ օգտվեն տրանսպորտից և քիչ երթևեկեն մեքենայով, ինչը կնպաստի վնասակար արտանետումների պարունակության նվազեցմանը մթնոլորտում, գրում է «Կոմերսանտը»:
Արտանետումների մակարդակը խախտելու համար Եվրահանժաղովը կարող է տուգանել Գերմանիային և ևս 8 երկիր:
Գերմանիայի կառավարությունն առաջարկել է փորձնական կիրառել առաջարկը 5 քաղաքում՝ Բոննում, Էսսենում, Մանհեյմում, Ռոյթլինգենում և Հերենբերգում:
Առաջարկը բազում հարցեր է առաջացրել հենց բուն Գերմանիայում: Քաղաքային իշխանությունները և տրանսպորտային ընկերությունները վախենում են այդ միջոցի կիրառման դեպքում մեծ ծախսերից, բացի այդ, եթե ուղևորահոսքի կտրուկ ավելացում լինի, հարկ կլինի ավելացնել տրանսպորտային միջոցների քանակը:
Ակտիվ բանավեճի արդյունքում Գերմանիայի իշխանություններն արդեն մեղմացրել են առաջարկը՝ տեղական իշխանություններն իրենք պետք է որոշեն, թե արտանետումների նվազեցման համար ինչ միջոցներ կձեռնարկեն:

Правительство ФРГ предлагает сделать бесплатным проезд в общественном транспорте. Министр по вопросам окружающей среды Барбара Хендрикс, министр сельского хозяйства Кристиан Шмидт и глава ведомства федерального канцлера Петер Альтмайер направили еврокомиссару по вопросам окружающей среды Кармену Велье письмо с предложением отменить плату за проезд в общественном транспорте в городах Германии.
Эта мера должна стимулировать горожан больше пользоваться общественным транспортам и меньше ездить на автомобилях, что должно снизить вредные выбросы в атмосферу, пишет «Ъ».
За превышение уровня выбросов Еврокомиссия грозит Германии (и восьми другим странам ЕС) судом и штрафами.
Правительство Германии предложило протестировать такую меру в пяти городах — бывшей столице Западной Германии Бонне, а также в Эссене, Мангейме, Ройтлингене и Херренберге (последний по сути является пригородом Штутгарта — города с одним из самых высоких уровней загрязнения воздуха в Германии).
Предложение немецких властей вызвало много вопросов в самой Германии. Городские власти и транспортные компании опасаются слишком высоких расходов, связанных с этой мерой, кроме того, при резком росте числа пассажиров многим городам придется задуматься о серьезном расширении парка автобусов, трамваев и других видов транспорта.
Под влиянием активной дискуссии власти Германии уже смягчили свое предложение — местные власти должны сами решать, какие меры для снижения выбросов они готовы принимать.