Գերմանիայի կառավարությունն առաջարկում է անվճար դարձնել երթևեկությունը հասարակական տրանսպորտով: Շրջակա միջավայրի նախարար Բարբարա Հենդրիքսը, գյուղնախարար Քրիստիան Շմիդտը և դաշնային կանցլերի գերատեսչության ղեկավար Պետեր Ալթմայերը նամակ են հղել շրջակա միջավայրի հարցերով եվրահանձնակատար Կարմեն Վելյեին՝ առաջարկելով չեղարկել հասարակական տրանսպորտի ուղեվարձը Գերմանիայի քաղաքներում:
Դա կոչված է խթանելու, որ քաղաքացիներին ավելի հաճախ օգտվեն տրանսպորտից և քիչ երթևեկեն մեքենայով, ինչը կնպաստի վնասակար արտանետումների պարունակության նվազեցմանը մթնոլորտում, գրում է «Կոմերսանտը»:
Արտանետումների մակարդակը խախտելու համար Եվրահանժաղովը կարող է տուգանել Գերմանիային և ևս 8 երկիր:
Գերմանիայի կառավարությունն առաջարկել է փորձնական կիրառել առաջարկը 5 քաղաքում՝ Բոննում, Էսսենում, Մանհեյմում, Ռոյթլինգենում և Հերենբերգում:
Առաջարկը բազում հարցեր է առաջացրել հենց բուն Գերմանիայում: Քաղաքային իշխանությունները և տրանսպորտային ընկերությունները վախենում են այդ միջոցի կիրառման դեպքում մեծ ծախսերից, բացի այդ, եթե ուղևորահոսքի կտրուկ ավելացում լինի, հարկ կլինի ավելացնել տրանսպորտային միջոցների քանակը:
Ակտիվ բանավեճի արդյունքում Գերմանիայի իշխանություններն արդեն մեղմացրել են առաջարկը՝ տեղական իշխանություններն իրենք պետք է որոշեն, թե արտանետումների նվազեցման համար ինչ միջոցներ կձեռնարկեն:

Under pressure from the European Union to rein in air pollution, the German government said it is considering a plan that would make public transportation free in its most polluted cities, Deutsche Welle reports citing a letter seen by German media.
The letter, sent to European Environment Commissioner Karmenu Vella in Brussels, was written by German Environment Minister Barbara Hendricks, Agriculture Minister Christian Schmidt and chancellery office chief Peter Altmaier.
The German government proposed the free public transportation scheme to encourage people to leave their cars at home, thereby reducing nitrogen dioxide emissions and particulate matter.
They selected five cities to roll out the program: Bonn, Essen, Reutlingen, Mannheim and the town of Herrenberg which is south of Stuttgart — one of Germany's most heavily polluted cities.
The letter also reportedly proposed instating "low emission zones" for large transporter vehicles, increasing the number of electric-powered taxis and boosting incentives for electric cars in general.