Քրդերի Ժողովրդական ինքնապաշտպանական ջոկատները (YPG) բանակցություններ չեն վարել Աֆրին և մերձակա բնակավայրեր Սիրիայի բանակի մուտք գործելու վերաբերյալ: Այդ մասին հայտարարել է YPG հրամանատարներից մեկը՝ Ռոժհատ Ռոժը:
«Տեղեկատվությունն այն մասին, որ սիրիացի զինվորականները պատրաստվում են Աֆրին մտնել, չի համապատասխանում իրականությանը: Մենք չենք բանակցել սիրիական կառավարության հետ այդ հարցի շուրջ և համապատասխանաբար, ոչ մի պայմանագիր չենք կնքել»,-ասել է Ռոժը, գրում է Lenta.ru-ն Sputnik-ի վրա հղումով:
Ավելի վաղ «Ալ Մայադին» հեռուստաալիքը սեփական իրազեկ աղբյուրի վրա հղումով հայտնել էր, որ Սիրիայի կառավարությունը և քրդերի ինքնապաշտպանական ուժերը պայմանավորվել են, որ սիրիական զորքերը կմտնեն Աֆրին՝ պաշտպանելու համար այդ շրջանը: Ըստ աղբյուրի, որոշումն ընդունվել է առաջին հերթին Թուրքիայի և նրա դաշնակից ուժերի հարձակումները հետ մղելու նպատակով:

Курдские Отряды народной самообороны (YPG) не ведут никаких переговоров с по поводу вступления армии Сирии в город Африн и его окрестности. Об этом заявил один из командиров YPG Рожхат Рож.
«Информация о том, что сирийские военные готовятся войти в Африн, не соответствует реальности. Мы не вели переговоры с сирийским правительством на эту тему и никаких договоров, соответственно, не заключали», — подчеркнул Рож, пишет Lenta.ru со ссылкой на портал Sputnik.
24 января сообщалось, что члены YPG поддержали вступление армии Сирии в Африн, где в настоящее время проводит военную операцию Турция. Человек, назвавший себя представителем курдов, заверил, что члены YPG в городе взялись за оружие ради самозащиты, не считают Сирию своим врагом и не собираются создавать собственное государство на территории страны.
С 20 января Турция проводит операцию «Оливковая ветвь» против формирований курдов в сирийском Африне. Анкара считает террористами представителей курдской партии «Демократический союз» (PYD) и ее вооруженные Отряды народной самообороны.