Չինաստանում պաշտոնյաների համար նախատեսված «Կինչենգ» կոչվող բանտում տեղ չկա նոր բանտարկյալների համար: Meduza-ի փոխանցմամբ, այս մասին չինական լրատվամիջոցներից մեկին պատմել է Շանհայի քաղաքական գիտությունների և իրավունքի ինստիտուտի պրոֆեսոր Վանգ Ժիլյանգը:
«Վագրերի վանդակ» անունով հայտնի բանտում ազատազրկման դատապարտված քաղաքական գործիչների թիվն անցնում է մեկ միլիոնը: Այն ծանրաբեռնվել է բանտարկյալներով Չինաստանի գործող նախագահ Սի Ցինփինի՝ 2012 թվականին իշխանության գալուց հետո: Այդ ժամանակ երկրում կոռուպցիայի դեմ պայքարի արշավ սկսվեց, որի ընթացքում ազատազրկման դատապարտվեցին բազամթիվ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:
Չինական Նոր տարուց երկու շաբաթ առաջ բանտի ղեկավարությունն արգելել է հարազատների այցելությունները:
Չինաստանի կոմունիստական իշխանությունը ԽՍՀՄ-ի օգնությամբ բանտը կառուցել է 1958 թվականին: Այն ի սկզբանե նախատեսված է եղել քաղաքական հանցագործների համար: Մինչև 1960-ականները բանտում հայտնվել են չինական ազգայնական «Գոմինդան» կուսակցության անդամները: Այժմ այստեղ պահվում են երկրի հանրային անվտանգության նախկին նախարարը, Չունցին Բո Սիլայ քաղաքի նախկին քաղաքապետը և այլ պաշտոնյաներ:

С приходом к власти Си Цзиньпина в 2012 году в Китае началась масштабная антикоррупционная кампания. С тех пор в стране за коррупцию наказали больше миллиона государственных служащих.
Самые высокопоставленные из них отбывают срок в тюрьме Кинченг на окраине Пекина, в которой уже не осталось мест, пишет Meduza.
Кинченг называют «клеткой для тигров», поскольку там содержатся чиновники уровня заместителя министра и выше. Некоторым из VIP-заключенных Кинченга старше 60 лет обычно разрешали встречать китайский Новый год с близкими родственниками, но в 2018 году празднование отменили: в тюрьме так много заключенных, что для организации встреч с семьями не хватает камер. Более того, за две недели до начала китайского Нового года охрана тюрьмы запретила заключенным все свидания.
Китайское правительство с советской помощью построило тюрьму Кинченг в 1958 году, с самого начала она считалась местом заключения политических преступников. До конца 1960-х там сидели в основном лидеры китайской националистической партии Гоминьдан, проигравшие коммунистам в многолетней гражданской войне, закончившейся в 1949 году.
Сейчас в Кинченге содержатся многие в прошлом могущественные чиновники — и бывший министр общественной безопасности Чжоу Юнкан, экс-глава китайского мегаполиса Чунцин Бо Силай, бывший начальник канцелярии ЦК Компартии Лин Цзихуа. Все они приговорены к пожизненному заключению за взятки.