Փետրվարի 19-ին Հունաստանի առափնյա պաշտպանության ուժերը հայտնել են, որ Ինուսես կղզում 17 մարդ է ափ դուրս եկել, նրանք բոլորը տեղափոխվել են Հիոս և փոխանցվել նավահանգստի իշխանություններին:
Խոսքը Թուրքիայի պետական պաշտոնյաների և դատավորների մասին է, որոնք պնդում են, որ իրենց բանտարկություն է սպառնում Էրդողանի ռեժիմի հետապնդման պատճառով: Նրանք բոլորը տեղավորվել են փախստականների և ներգաղթյալների ընդունման կենտրոնում՝ գրանցման համար, գրում է ՌԻԱ Նովոստին politischios.gr կայքի վրա հղումով:
Ավելի վաղ Թուրքիայի 37-ամյա քաղաքացի կինը 3 և 11 տարեկան երեխաների հետ խեղդվել էր Էվրոս գետում՝ փորձելով Հունաստան փախչել, քանի որ, ըստ ԶԼՄ-ների, վախենում էր իշխանությունների հետապնդումից:
2016-ի հուլիսին Թուրքիայում անհաջող պետական հեղաշրջման փորձից հետո մոտ 50.000 մարդ է ձերբակալվել, մոտ 140.000 պետծառայող է հեռացվել աշխատանքից: Նրանց բոլորին մեղադրում են իսլամի քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենին աջակցելու մեջ, որին Անկարան պատասխանատու է համարում հեղաշրջման փորձի համար:

20 Февраль 2018 - 09:58 AMT
19 февраля Береговая охрана Греции сообщила, что на остров Инуссес высадились 17 человек, все они были перевезены на Хиос и переданы портовым властям.
Речь идет о турецких государственных служащих и судья, которые утверждают, что им грозит тюрьма из-за преследований режима Эрдогана. Все они переведены в центр приема беженцев и мигрантов для регистрации, пишет РИА Новости сос сылкой на сайт politischios.gr.
Ранее 37-летняя гражданка Турции вместе с двумя детьми 3 и 11 лет утонула в реке Эврос, когда пыталась бежать в Грецию, поскольку, по данным СМИ, опасалась преследования турецких властей.
В Турции после попытки военного переворота в июле 2016 года были арестованы более 50 тысяч человек, уволены или отстранены от работы более 140 тысяч госслужащих, в том числе военных. Власти Турции обвиняют организацию оппозиционного исламского проповедника Фетхуллаха Гюлена FETO в причастности к попытке госпереворота. Сам Гюлен, находящийся в США, осудил переворот и отверг обвинения.