Փետրվարի 19-ին Հունաստանի առափնյա պաշտպանության ուժերը հայտնել են, որ Ինուսես կղզում 17 մարդ է ափ դուրս եկել, նրանք բոլորը տեղափոխվել են Հիոս և փոխանցվել նավահանգստի իշխանություններին:
Խոսքը Թուրքիայի պետական պաշտոնյաների և դատավորների մասին է, որոնք պնդում են, որ իրենց բանտարկություն է սպառնում Էրդողանի ռեժիմի հետապնդման պատճառով: Նրանք բոլորը տեղավորվել են փախստականների և ներգաղթյալների ընդունման կենտրոնում՝ գրանցման համար, գրում է ՌԻԱ Նովոստին politischios.gr կայքի վրա հղումով:
Ավելի վաղ Թուրքիայի 37-ամյա քաղաքացի կինը 3 և 11 տարեկան երեխաների հետ խեղդվել էր Էվրոս գետում՝ փորձելով Հունաստան փախչել, քանի որ, ըստ ԶԼՄ-ների, վախենում էր իշխանությունների հետապնդումից:
2016-ի հուլիսին Թուրքիայում անհաջող պետական հեղաշրջման փորձից հետո մոտ 50.000 մարդ է ձերբակալվել, մոտ 140.000 պետծառայող է հեռացվել աշխատանքից: Նրանց բոլորին մեղադրում են իսլամի քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենին աջակցելու մեջ, որին Անկարան պատասխանատու է համարում հեղաշրջման փորձի համար:

Seventeen Turkish nationals crossed the Aegean to the Greek island of Chios by a rubber boat on Monday, February 19 and requested political asylum, the Greek Reporter says.
The local coast guard patrolling the area located them as they were approaching Pounta beach at the small island of Oinousses, near Chios, and proceeded to their rescue.
The 17 individuals were transferred to the Central Port Authority of Chios, where they are detained and questioned.
Local media report the asylum seekers claimed to be Turkish officials, some said to be high ranking, working mainly in the judicial branch of the government.
They claimed to be seeking asylum to avoid persecution and imprisonment by the Erdogan government, which has been pursuing dissidents since the failed coup of July 2016.