Դեռևս խորհրդային շրջանից հայտնի ռուս լրագրող Ալեքսանդր Նևզորովը պատասխանել է Ադրբեջանի «հիստերիկ արձագանքին» Ալիևի «վտանգավոր խելագարության» մասին իր դիտարկմանը: Նոր հայտարարությունը լրագրողն արել է «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանի «Նևզորովի չորեքշաբթիները» հաղորդման ժամանակ՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահի արտաքին քաղաքականության հարցերով օգնական Նովրուզ Մամեդովի արձագանքը:
Մամեդովն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել էր, որ «Նևզորովը չի գիտակցում, որ ինքը ոչ միայն չկայացած անձնավորություն է, այլ ուղղակի անոմալ մի երևույթ, նա human being ֆեյք է: «Նա այնքան անոմալ է, որ այն ամենն, ինչ ստեղծում է, մեռնում է 600 վայրկյան անց:Նա, լավ կլինի, «ստեղծագործի» հոգեբուժարանում: Այնտեղ նրան կհասկանան»,-ասվում է գրառման մեջ:
«Էխո»-ի նախորդ թողարկման մեջ ես ընդամենը Ալիևին վտանգավոր խելագար եմ անվանել: Ադրբեջանական կողմն անհապաղ գերգրգռվեց: Լսեք միայն, թե ինչպես են ինձ կոչում: Ինձ անվանում են փչացած ավանակ, խղճուկ էշ, չկայացած ավանակ, ուղղակի ավանակ, զազրելի անոմալիա և հիմար: Եվ դա լրագրողներ չեն: Դա կառավարական մակարդակում է ասվում: Իմ մասին պաշտոնական ռեզյումեում այդպես է գրում նախագահի աշխատակազմի ինչ-որ հսկա՝ Նովրուզ Մամեդովը, որը պատասխանատու է ամբողջ արտաքին քաղաքական գործունեության համար»,-ասել է Նևզորովը:
«Երևանը վերադարձնելու իր զառանցանքով Ալիևը մեր աչքի առաջ հիմք դրեց հնարավոր փոխադարձ զանգվածային սպանություններին: Նա ստեղծում է գաղափարախոսություն, այն զազրանքը, որը հետո անպայման իր ազդեցությունը կունենա և տասնյակ հազարավոր կրակոցների կվերածվի: Այ հիմա պետք է ազնիվ, արիաբար և իմաստուն լինել և ասել, որ չկան այդպիսի տարածքային նկրտումներ, ներեք, դե, մի հիմարություն էր՝ ասացի: Դրա համար ընդամենը քաջություն է պետք»,-ասել է Նևզորովը:

Советский и российский журналист, репортер, телеведущий Александр Невзоров ответил на поднявшуюся в Азербайджане волну истерии в связи с его более ранним заявлением о том, что президент этой страны Ильхам Алиев – «опасный сумасшедший». Новое заявление журналист сделал во время передачи «Невзороские среды» на радиостанции «Эхо Москвы», комментируя реакцию помощника президента Азербайджана по внешнеполитическим вопросам Новруза Мамедова.
«Невзоров, думаю, никогда не осознает, что он не то что несостоявшаяся неличность, а просто аномальное явление, он фейк human being. Он настолько аномальный, что все, что он пытается создать, умирает через 600 секунд. Ему хорошо бы «творить» в психушке. Там его «поймут», – написал Мамедов в Facebook.
«В прошлом выпуске «Эха» я всего лишь назвал Ильхама Алиева опасным сумасшедшим. Немедленно перевозбудилась азербайджанская сторона. Слушайте, как классно они обзываются. Меня обзывают ишаком распущенным, ишаком жалким, несостоявшимся ишаком, просто ишаком, мерзкой аномалией и придурком. Причем это не какая-то бедная журналистская братия обзывается. Это с правительственного уровня. Это про меня в официальном резюме пишет какой-то гигант президентского аппарата Новруз Мамедов, который отвечает за всю внешнеполитическую деятельность», – сказал Невзоров.
«Алиев своим бредовым заявлением о возврате Еревана заложил зримо у нас на глазах возможность нового бессмысленного взаимного массового убийства. Это он создал идеологию, ту дрянь, которая потом обязательно выстрелит и выстрелит из десятка тысяч стволов. Вот взять бы сейчас и честно, мужественно и мудро сказать, что нет никаких территориальных претензий, извините, ну, глупость сморозил. Для этого надо всего-навсего мужество»,- подытожил Невзоров.