Ահաբեկչական «Բոկո հարամ» խմբավորման ահաբեկիչները Նիգերիայի Յոբե գավառում 111 աշակերտուհու են առևանգել: Այդ մասին հայտնել է տեղական PM News պարբերականը ոստիկանության վրա հղումով:
Ավելի վաղ հայտարարվել էր միայն 46 աղջկա անհետացման մասին: Բացի այդ, ոստիկանությունը ժխտում էր, որ նրանց առևանգել են, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
2014-ի ապրիլին «Բոկո հարամի» ահաբեկիչները 276 աղջկա էին առևանգել Նիգերիայի հյուսիս-արևելքում: Խմբավորման ղեկավարն առաջարկել էր փոխանակել աշակերտուհիներին բոլոր ձերբակալված գրոհայինների հետ, սակայն կառավարությունը հրաժարվեց: 2016-ի օգոստոսին գրոհայինները տեսագրություն հրապարակեցին, որտեղ, ըստ իրենց հայտարարության, կենդանի պատանդներն էին երևում, սակայն, հրապարակված կադրերում ոչ բոլոր աշակերտուհիները կային: Գրոհայինները հայտարարեցին, որ մյուս աղջիկները մահացել են ավիահարվածի հետևանքով: Ավելի ուշ 20-ից ավելի աշակերտուհի ազատ արձակվեց Կարմիր խաչի միջնորդությամբ: 195 աղջիկ անհետ կորած էր համարվում: 2017-ի մայիսին Նիգերիայի իշխանությունները հայտնեցին, որ 82 աշակերտուհի փոխանակվել է գրոհայինների հետ:
Նիգերիայում գործող ծայրահեղական «Բոկո հարամը» դեմ է հանդես գալիս կրթության արևմտյան մոդելին և ուզում է շարիաթ սահմանել երկրի ամբողջ տարածքում: Ըստ իրավապաշտպանների, կազմակերպության հետ կապված բռնի գործողությունների հետևանքով երկրում մոտ 20.000 մարդ է մահացել:

Боевики террористической группировки «Боко Харам» похитили 111 учениц школы в нигерийском штате Йобе. Об этом сообщила полиция.
Ранее сообщалось об исчезновении только 46 девочек. Кроме того, полиция отрицала, что они были похищены, пишет РИА Новости со ссылкой на PM News.
В апреле 2014 года террористы «Боко Харам» похитили 276 нигерийских школьниц в Чибоке на северо-востоке Нигерии. Главарь группировки предложил обменять школьниц на всех арестованных боевиков, но правительство страны от этого отказалось. В августе 2016 года боевики «Боко Харам» опубликовали видеозапись, на которой, по их заявлению, запечатлены живые заложницы. На опубликованных кадрах присутствовали не все школьницы. Боевики заявили, что остальные девочки погибли в результате авиаударов.
Более 20 из похищенных школьниц позже были освобождены при посредничестве Международного комитета Красного Креста. Остальные сбежали из плена самостоятельно или были вызволены. При этом 195 девушек числились пропавшими без вести. В мае 2017 году власти Нигерии сообщили, что 82 похищенные школьницы освобождены в обмен на боевиков «Боко Харам».
Действующая в Нигерии радикальная исламистская группировка «Боко Харам» выступает против западной модели образования и добивается введения шариата по всей стране. По данным правозащитных организаций, в связанных с боевиками «Боко Харам» насильственных акциях за восемь лет погибли около 20 тысяч человек.