Իրաքի դատարանը փետրվարի 25-ին Թուրքիայի 15 կին քաղաքացու է դատապարտել մահապատժի ահաբեկչական «Իսլամական պետությանը» սատարելու համար: Նրանք կախաղան կբարձրանան: Եվս մեկ թրքուհի դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման:
Հետաքննության ընթացքում պարզվել է, որ 20-50 տարեկան այդ կանայք Իրաք են մեկնել՝ հետևելով ամուսիններին, որոնք մասնակցում էին մարտական գործողություններին ԻՊ շարքերում:
Մեղադրյալներն օգնել են ահաբեկչական կազմակերպությանը լոգիստիկայի և ահաբեկչությունների իրականացման հարցում: Բոլոր կանայք ընդունել են իրենց մեղքը: Նրանք մեկ ամիս ունեն դատավճիռը բողոքարկելու համար, գրում է Deutsche Welle-ն AFP-ի վրա հղումով:
Ըստ Իրաքի իրավապահ մարմինների, երկրում 509 օտարազգի կին է ձերբակալվել 813 երեխայի հետ, նրանցից մոտ 300-ը Թուրքիայից են:

26 Февраль 2018 - 06:15 AMT
Суд в Ираке 25 февраля приговорил 15 женщин из Турции к смертной казни через повешение за сотрудничество с террористической организацией «Исламское государство» (ИГ). Еще одну турчанку приговорили к пожизненному заключению.
В ходе расследования было установлено, что женщины в возрасте от 20 до 50 лет, последовали в Ирак за своими мужьями, участвовавшими в боевых действиях на стороне ИГ. Обвиняемые помогали террористчиеской группировке с логистикой и при осуществлении терактов. Все 16 женщин признали выдвинутые против них обвинения. У них есть месяц, чтобы обжаловать решение суда, пишет Deutsche Welle со ссылкой на агентство AFP.
По данным иракских правоохранительных органов, в стране арестованы 509 женщин иностранного происхождения с 813 детьми, из них около 300 родом из Турции.