Weinstein Co. պրոդյուսերական ընկերությունը, որի հիմնադիրներն են Հարվի և Ռոբերտ Վայնշտեյնները, վաճառվել է մի խումբ ներդրողների:
Ըստ գործարքի պայմանների, նոր սեփականատերերը կվճարեն 225 մլն դոլար կազմող ընկերության պարտքը և պարտավորվում են 275 մլն դոլարի ներդրում անել: Ներդրողների խումբը գլխավորում է ԱՄՆ նախագահի վարչակազմի փոքր ձեռնարկատիրության վարչության նախկին ղեկավար Մարիա Կոնտրերաս-Սվիթը և միլիարդատեր Ռոն Բերքլը, գրում է Meduza-ն The Wall Street Journal-ի վրա հղումով:
Գործարքը մինչև վերջին պահը հարցականի տակ էր: Դեռևս փետրվարի 25-ին ընկերությունը հայտարարում էր, որ չի հաջողվել համաձայնության գալ ներդրողների հետ և ընկերությունը սնանկության մասին կհայտարարի:
2017-ի աշնանը The New Yorker-ը և The New York Times-ը հետազոտական նյութեր հրապարակեցին պրոդյուսեր Հարվի Վայնշտեյնի կողմից դերասանուհիների հանդեպ սեռական ոտնձգությունների վերաբերյալ: Հասարակական բանավեճ սկսվեց բռնության մասին և այլ դերասանների ու ռեժիսորների հասցեին նոր մեղադրանքներ առաջ քաշվեցին: Հոլիվուդյան դերասանուհիները բռնության դեմ երկու արշավ սկսեցին՝ #MeToo և Timeʼs Up:

Продюсерская компания Weinstein Co., основанная братьями Харви и Робертом Вайнштейнами, продана группе инвесторов.
По условиям сделки, новые владельцы примут на себя долг Weinstein Co. в размере 225 миллионов долларов и обязуются вложить в компанию 275 миллионов долларов. Группу инвесторов, купивших Weinstein Co., возглавляют бывшая руководитель управления по делам малого бизнеса администрации президента США Мария Контрерас-Свит и миллиардер Рон Беркл, пишет Meduza со ссылкой на The Wall Street Journal.
Сделка до последнего момента находилась под вопросом. Еще 25 февраля Weinstein Co. заявляла, что договориться с инвесторами не удалось, и компания готова прибегнуть к банкротству.
В октябре в американских СМИ были опубликованы расследования о систематических домогательствах со стороны Харви Вайнштейна к актрисам и другим работающим в киноиндустрии женщинам. Вайнштейна публично обвинили в домогательствах несколько десятков женщин. Харви Вайнштейн был уволен из основанной им компании. Вскоре после этого было объявлено, что Weinstein Co. выставлена на продажу.
Weinstein Co., основанная в 2005 году, выпустила, в числе прочего, фильмы «Король говорит!», «Артист» и «Джанго освобожденный», «Чтец», «Бесславные ублюдки» и «Омерзительная восьмерка», которые были номинированы на «Оскар» и завоевали премии Киноакадемии, в том числе в главных категориях.