Բաքվի վերաքննիչ դատարանում շարունակվում է ընդդիմադիր լրագրող Աֆղան Մուխթարլիի գործով դատավարությունը, որին 2017-ի ամռանն առևանգել էին Թբիլիսիում և տեղափոխել Բաքու:
Բաքվի դատարանը ադրբեջանցի լրագրող Աֆղան Մուխթարլիին 6 տարվա ազատազրկման է դատապարտել:
Մարտի 2-ին դատարանում ցուցմունք է տվել Մուխթարլին: Նա կրկին անդրադարձել է Թբիլիսիում իր առևանգմանը՝ նշելով, որ այդ գործողությունը նախապես համաձայնեցված է եղել Ադրբեջանի և Վրաստանի իշխանությունների միջև:
Ավելի վաղ Մուխթարլին մանրամասներ էր պատմել Թբիլիսիի կենտրոնում իր առևանգման մասին: Ըստ նրա, նրան է մոտեցել 3 վրացախոս տղամարդ, ևս մեկը նստած է եղել մեքենայում: Բռնելով Մուխթարլիին և մեքենան նստեցնելով նրան, գլխին պարկ են հագցրել: Հետո պարկի փոխարեն աչքերն են կապել՝ բացելով արդեն Ադրբեջանի տարածքում: Մուխթարլին պնդում է, որ սահմանը հատվել է չեզոք գոտում՝ Լագոդեխի անցակետի մոտ:
Բաքուն համոզել է Թբիլիսիին, թե դա «մանր հարց է», սակայն, Մուխթարլիի առևանգումը մեծ միջազգային սկանդալի առիթ հանդիսացավ, գրում է contact.az-ը:
Մուխթարլին կարծում է, որ իր ձերբակալությունն արտոնել էր երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևը իշխող վերնախավի կոռուպցիայի լրագրողական հետաքննության պատճառով: Դատական նիստը հետաձգվել է մինչև մարտի 14-ը:

2 Март 2018 - 13:59 AMT
B Баку продолжилось заседание по делу оппозиционного азербайджанского журналиста Афгана Мухтарлы. На предварительном заседании суда было принято решение о рассмотрении жалобы с проведением частичного судебного следствия.
2 марта с показаниями в суде выступил сам Мухтарлы. Он вновь заявил о своем похищении в Тбилиси. Мухтарлы отметил, что это было заранее согласовано между властями Азербайджана и Грузии, пишет Contact.az.
Баку убедил Тбилиси, что «это мелкий вопрос», однако его похищение вызвало большой скандал, и Грузия столкнулась с международным давлением, а президент страны дважды вынужден был выступить с заявлением.
Мухтарлы считает, что его арест был напрямую санкционирован президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым из-за журналистских расследований коррупции правящей элиты.
На заседании должен был быть заслушан признанный потерпевшим Гафур Мамедов, которого Мухтарлы якобы ударил при незаконном переходе границы, однако тот не явился в суд. Поэтому заседание было отложено на 14 марта.
Афган Мухтарлы был похищен грузинскими полицейскими 29 мая 2017 года в центре Тбилиси и переправлен через границу Азербайджана. На следующий день он был арестован по обвинению в контрабанде 10 тысяч евро, оказании сопротивления пограничнику и незаконном переходе границы.
B январе 2018 года он был осужден на 6 лет лишения свободы. Международные и местные правозащитники признали его политзаключенным.