Հյուսիսային Կորեայի ղեկավար Կիմ Չեն Ինն առաջին հանդիպումն է ունեցել Հարավային Կորեայի ներկայացուցիչների հետ, որոնք Փհենյան են ժամանել երկօրյա այցով: Հյուսիսային Կորեայի նախագահը հայտարարել է, թե «մեկնարկում է հայրենիքի միավորման նոր պատմությունը» և հանդես է եկել երկրների միջև հարաբերությունների մեղմացման օգտին:
Հարավկորեական պատվիրակությունը Հետախուզության ազգային կենտրոնի ղեկավար և նախագահի խորհրդականի ղեկավարությամբ Կիմ Չեն Ինին նամակ է վերել Հարավային Կորեայի նախագահ Մուն Չժեն Ինից: Կողմերը կարծիքներ են փոխանակել երկկողմ երկխոսության ակտիվացման վերաբերյալ, գրում է TJ-ն:
Հարավային կամ Հյուսիսային Կորեայի ԶԼՄ-ները հանդիպման մանրամասներ չեն ներկայացնում, չեն նշվում նաև քննարկման առարկա կոնկրետ թեմաները: Հայտնի է միայն, որ հարավկորեական պատվիրակությունը ժամանել է ռազմական լարվածության նվազեցման նպատակով, այդ թվում ԱՄՆ հանդեպ:
Հյուսիսային և Հարավային Կորեաների միջև հարաբերությունների որոշակի մեղմացում նկատվեց ձմեռային Օլիմպիադայից առաջ, որին առաջին անգամ մի քանի հյուսիսկորեացի մարզիկ մասնակցեց:

Глава Северной Кореи Ким Чен Ын провел первую встречу с представителями Южной Кореи, которые прибыли с двухдневным визитом в Пхеньян. Лидер КНДР заявил о начале «новой истории объединения родины» и выступил за смягчение отношений между странами.
Южнокорейская делегация во главе с руководителем Национальной разведывательной службы и советником президента передала Ким Чен Ыну письмо от президента Мун Чжэ Ина. В сообщении северокорейского агентства ЦТАК указано, что стороны «обменялись мнениями» по поводу активизации двухстороннего диалога между друг другом, пишет TJ.
СМИ Южной или Северной Кореи не раскрыли подробностей встречи и конкретные темы, обсуждаемые сторонами. Известно, что делегация прибыла для обсуждения снижения военного напряжения, в том числе по отношению к США. Представители администрации Мун Чжэ Ина заявили, что раскроют часть тем после того, как получат полный отчёт о встрече.
Улучшение отношений между КНДР и Южной Кореей произошло перед зимней Олимпиадой, которую впервые посетили несколько северокорейских спортсменов.