Գյումրին մայիսյան տոներին ՌԴ զբոսաշրջիկների նախընտրած 3 ուղղության թվում է: Aif.ru-ն Skyscanner և Biletix ճամփորդական ծառայությունների հետ միասին ընտրել է ամենահետաքրքիր և բյուջետային ուղղությունները ռուսաստանցի զբոսաշրջիկների համար:
«Եվս մեկ մատչելի և վիզա չպահանջող ուղղություն է Հայաստանն իր հայտնի կոնյակով, լավաշով և խորովածով: Գյումրին երկրորդ քաղաքն է, որը գտնվում է Թուրքիայի հետ սահմանից ոչ հեռու»,-գրում է պարբերականը:
Նշվում է, որ ավիատոմսերի արժեքն այդ ուղղությամբ սկսվում է մոտ 11.000 ռուբլիից (մոտ 90.000 դրամ), իսկ մուտքի արտոնագիր ՌԴ քաղաքացիների համար չի պահանջվում:
«Պոբեդա» լոուքոսթերը թռիչքներ է իրականցնում Գյումրի-Մոսկվա-Գյումրի ուղղությամբ 2016-ի դեկտեմբերից:
«Գյումրիում հարկավոր է այցելել քաղաքային շուկա, որտեղ համեղ հայկական ուտեստներ են վաճառվում, Ազատության հրապարակը քաղաքապետարանի առջև, որը գեղեցիկ լուսավորված է երեկոյան ժամերին, վերնիսաժը Ռիժկովի բուլվարում, խաչքարերի պուրակը, Թատերական հրապարակը դերասան Ֆրունզիկ Մկրտչյանի անսովոր հուշարձանով»,-ասել է Ռուսաստանում Skyscanner-ի զարգացման մենեջեր Դմիտրի Խավանսկին:
Նշվում է, որ մայիսյան տոներին մի 2 օր ավելացնելու դեպքում Գյումրիից կարելի է հասնել Սևան, որը Կովկասի ամենաբարձրադիր լիճն է: Այնտեղ կարելի է սիգ ճաշակել:
Եռյակի 1-ին և 2-րդ տեղում Մինսկն ու Քիշնևն են, իսկ մատչելի ուղղությունների թվում են նաև Քյոլնն ու Վիլնյուսը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ռուսաստանցիների շրջանում 2 անգամ աճել է դեպի Գյումրի ավիաուղևորությունների պահանջարկը: Այդ մասին հայտարարել է OneTwoTrip զարգացման տնօրեն Արկադի Գինեսը:Փորձագետը դա կապում է Մոսկվա-Գյումրի թռիչքներ իրականացնող լոուքոսթերի և ավիտոմսերի բավականին մատչելի գների հետ:

Второй по величине армянской город Гюмри вошел в топ-3 доступных направлений для россиян на майские праздники. АиФ.ru вместе с сервисами для путешествий Skyscanner и Biletix выбрал интересные и бюджетные направления для отдыха туристов из РФ на первых и вторых майских выходных.
«Еще одно безвизовое (и недорогое!) направление — Армения с ее знаменитыми шашлыками, лавашом и коньяком. Гюмри — второй по величине город республики, находится он недалеко от границы с Турцией»,- пишет издание.
Отмечается, что стоимость авиабилетов в этом направлении начинается от 11.000 рублей, а виза для граждан РФ не нужна. Двухместный номер в отеле категории «три звезды» обойдется от 1700 рублей за сутки.
«Из обязательных мест, которые стоит посетить в Гюмри, отмечу городской рынок с армянскими вкусностями, площадь Свободы со зданием мэрии, которое красиво подсвечивается вечером, вернисаж на бульваре Рыжкова в квартале «Россия», аллею хачкаров («камней-крестов»), а также Театральную площадь с необычным памятником знаменитому уроженцу Гюмри: актеру Фрунзе Мкртчяну», — сказал менеджер по развитию Skyscanner в России Дмитрий Хаванский.
Отмечается, что если задержаться в Армении, продлив майские каникулы на пару дней, то из Гюмри за два с половиной часа можно доехать до озера Севан. Это самое большое на Кавказе высокогорное озеро. Там можно попробовать блюда из сига.
Первое и второе места в списке занимают Минск и Кишинев, в список доступных направлений вошли также Кельн и Вильнюс.