Պետերբուրգում մի խումբ տղամարդիկ Կարիբյան ավազանի գոյություն չունեցող երկրի «հյուպատոսություն» են բացել և փաստաթղթեր էին վաճառում ներգաղթյալներին: Այդ մասին հայտնել է ՆԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Իրինա Վոլկը:
Ըստ նրա, հանցագործները կեղծ անձնագրեր և վարորդական փաստաթղթեր են պատրաստել: Այդպիսի «փաստաթղթերի» արժեքը տատանվել է 15.000-100.000 ռուբլու սահմաններում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Հնարավոր հաճախորդների որոնմամբ աշխատանքային ներգաղթյալների շրջանում զբաղվում էր 2 տղամարդ՝ 35 և 44 տարեկան, որոնք ստանում էին գումարը եկվորներից: Իսկ փաստաթղթերի պատրաստմամբ զբաղվում էր Պետերբուրգի 44-ամյա բնակիչը»,-ասել է Վոլկը:
Խուզարկության ժամանակ ոստիկանությունն առգրավել է նախապես պատրաստված լուսանկարները, տեխնիկան, կնիքների դրոշմերը: Հանցավոր խմբի ղեկավարին ձերբակալել են: Նա ներկայացել է որպես հորինված պետության «հյուպատոս»: Քրեական գործ է հարուցվել: Խմբի ղեկավարին մինչև 5 տարվա ազատազրկում է սպառնում: Այժմ նա տնային կալանքի տակ է:

Gang members from the Kingdom of ASPI, a non-existent state in the Caribbean Sea, were detained in St. Petersburg for sellingpassports and driver's licences to migrant workers for three years, Crime Russia says.
All four ‘diplomats’ of the non-existent kingdom were detained during the special operation held by the interior ministry, Forpost says.
The investigation established that the ringleader of the gang and his assistants printed false IDs using computer and offprints, after which they sold them for a large sum to citizens of the CIS countries who came to work in Russia. At the same time, the documents included a note on registration in the cities of Belarus. They took 15,000-100,000 rubles ($265-1770) for it.
The gang leader, who pretended to be a ‘consul’, was detained in his house in the village of Slavyanka. Documents (blank forms of passports, more than a hundred photographs of Asian people, equipment and prints of seals) were found there.