2011-ին սպանված Լիբիայի առաջնորդ Մուամար Քադաֆիի՝ ՄԱԿ-ի որոշմամբ սառեցված հաշիվներից մոտ $10 մլրդ է անհետացել։
Ինչպես հայտնում է Ինտերֆաքսը՝ բելգիական մամուլին հղում անելով, արգելափակված հաշիվները, ենթադրաբար, ղեկավարվում էին լիբիացի բռնապետի մերձավորների կողմից։
2013 թվականի դրությամբ 4 հաշվեհամարներին, որոնք բացված էին Լիբիայի պետական հիմնադրամների անուններով, ավելի քան 16 մլրդ դոլար էր գտնվում։ 2017-ի աշնանը հայտնաբերվեց, որ մոտ 10 մլրդ-ը անհետացել է։
Բելգիայի իշխանությունները տեղյակ չեն՝ որտեղ են նշված գումարները։
Մուամար Քադաֆին ղեկավարել է Լիբիան մոտ 40 տարի։ 2011 թվականին նա սպանվել է խռովարարների կողմից՝ սկիզբ առած քաղպատերազմի ընթացքում։ Սպանությանը նախորդել էր ապստամբության փորձ մի շարք լիբիական քաղաքներում, որը Կադաֆին փորձել էր ճնշել բանակ, ավիացիա ու հրետանի կիրառելով, սակայն ՄԱԿ համաձայնությամբ արևմտյան երկրները սկսեցին կառավարական ուժերի ռմբակոծությունները։ 2011-ի հոկտեմբերի 20-ին Քադաֆին գերվել էր ու սպանվել, պատերազմը Լիբիայում շարունակվում է ցայցօր։

Более 10 млрд евро из замороженных по решению ООН в 2011 году ливийских активов исчезли со счетов в Euroclear Bank в Бельгии в 2013-2017 годах,
Как пишет Интерфакс со ссылкой на бельгийский еженедельник Le Vif, по данным на 29 ноября 2013 года, 16,1 млрд евро находились на четырех счетах, открытых для Libyan Investment Authority и Libyan Foreign Investment Company. Эти средства контролировались ближайшим окружением свергнутого ливийского лидера Муаммара Каддафи.
Бельгийские власти обнаружили исчезновение значительной части этих средств осенью 2017 года, когда следствие по делу об отмывании денег намеревалось наложить арест на 16 млрд евро. Оказалось, что на четырех счетах осталось чуть более 5 млрд евро.
При этом, по заявлению министерства финансов, Бельгия не принимала решений о размораживании этих авуаров.
Муаммар Каддафи руководил Ливией более 40 лет и был убит повстанцами в октябре 2011 года – после вспышки гражданской войны, бомбардировок Ливии и пленения повстанцами.