Նորվեգիայի խորհրդարանի նախագահ Ուլեմիկ Տոմեսսենը հրաժարական է տվել, քանի որ վերանորոգման ծախսերը զգալիորեն գերազանցել են նախահաշվարկը: Նոր խոսնակին խորհրդարանում կընտրեն առաջիկա օրերին:
Վերանորոգման աշխատանքները մեկնարկել են 2014-ին: 2015-ին նախագծի արժեքը կազմել է 1,1 մլրդ նորվեգական կրոն՝ մոտ 140 մլն դոլար: 2018-ին այդ գումարը հասել է 2,3 մլրդ կրոնի՝ մոտ 294 մլն դոլարի: Բյուջետային փողերը վճարվել են 116 տարբեր ընկերության, հայտնում է tjournal.ru-ն NRK հեռուստաալիքի վրա հղումով:
Ըստ աուդիտորների, ծախսերն անարդյունավետ են կառավարվել: Խորհրդարանը նաև քննադատում են մեծաթիվ կապալառուների և խորհրդականների ներգրավելու համար՝ մեկ շինարարության գործակալությանը վերակառուցումը վաստահելու փոխարեն:
Մարտի 7-ին խորհրդարանի կուսակցությունների մեծ մասը անվստահություն է հայտնել Տոմեսսենին, վերջինս ստիպված է եղել հրաժարական տալ: Նա պարզաբանել է, որ ծախսերն աճել են պլանավորման մեջ սխալների պատճառով: Տոմեսենը գլխավորել էր խորհրդարանը 2013-ին:

9 Март 2018 - 12:04 AMT
Председатель норвежского парламента Улемик Томессен ушел в отставку из-за того, что расходы на ремонт здания парламента оказались значительно выше по сравнению с первоначальной сметой. Нового спикера выберут в ближайшие недели.
Ремонтные работы начались в 2014 году. По данным телеканала NRK, в 2015 году стоимость проекта составляла 1,1 миллиард норвежских крон (около 140 миллионов долларов). В 2018 году эта сумма увеличилась до 2,3 миллиардов крон (около 294 миллионов долларов). Бюджетные деньги заплатили 116 разным компаниям, пишет TJ.
Аудиторы утверждали, что во время ремонта произошло неэффективное управление расходов. Парламент также критиковали за привлечение слишком большого количества подрядчиков и консультантов вместо того, чтобы доверить реконструкцию государственному агентству по строительству.
7 марта большинство партий парламента высказали Томессену недоверие, из-за чего он ушел в отставку. Он пояснил, что расходы выросли из-за ошибок в планировании.