Ստամբուլի դատարանը որոշել է ազատ արձակել ընդդիմադիր Cumhuriyet-ի 2 աշխատակցին: Երկրից չհեռանալու ստորագրությամբ ազատվել են գլխավոր խմբագիր Մուրատ Սաբունջուն և թղթակից Ահմետ Շիկը:
Մեկ տարուց ավելի կալանավայրում անցկացրած լրագրողներին նախկինի պես ազատազրկում է սպառնում ընդդիմադիր քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի հետ շարժման հետ կապեր ունենալու մեղադրանքով: Մեղադրանք է ներկայացվել թերթի ընդհանուր առմամբ 17 աշխատակցի: Կալանավայրում է մնում թերթի գործադիր տնօրեն Աքին Ալթայը: Ստամբուլի դատախազությունը մեղադրյալների համար պահանջել է 7,5-43 տարվա ազատազրկում, գրում է Deutsche Welle-ն:
«Տոնելու ոչ մի առիթ չունենք, մեր գործընկերները դեռևս ճաղերի ետևում են: Թուրքիայի խնդիրները մեր ազատ արձակմամբ չեն լուծվել»,-հայտարարել է Շիկը:
Փետրվարին մի քանի թուրք լրագրող ցմահ է դատապարտվել Գյուլենի հետ կապերի մեղադրանքով, այդ թվում Taraf թերթի գլխավոր խմբագիր Ահմետ Ալթանը, գրող Մեհմեդ Ալթանը, ինչպես նաև հայտնի լրագրող Նազլի Իլիչակը: Թուրքական իշխանությունները մեղադրում են Գյուլենին 2016-ի հուլիսին պետական անհաջող հեղաշրջման կազմակերպման մեջ, որի ժամանակ ավելի քան 200 մարդ սպանվեց:

10 Март 2018 - 06:50 AMT
Суд Стамбула решил освободить двух известных журналистов оппозиционной газеты Cumhuriyet («Республика»). Под подписку о невыезде отпущены главный редактор Мурат Сабунджу и репортер Ахмет Шик.
Журналистам, которые провели под арестом более года, по-прежнему грозит тюремный срок по обвинению в связях с движением оппозиционного проповедника Фетхуллаха Гюлена. Обвинения предъявлены в общей сложности 17 сотрудникам Cumhuriyet. Исполнительный директор издания Акын Аталай остается под арестом. Прокуратура Стамбула потребовала для обвиняемых от 7,5 до 43 лет лишения свободы, пишет Deutsche Welle.
«Нет никаких поводов праздновать, наши коллеги остаются за решеткой, проблемы Турции не решены тем, что нас освободили», – заявил Ахмет Шик.
В феврале несколько турецких журналистов получили пожизненные сроки по обвинению в связях с Гюленом. Среди них – главный редактор закрытой газеты Taraf Ахмет Алтан, его брат, писатель Мехмет Алтан, а также известная журналистка Назли Иличак.
Турецкие власти обвиняют Фетхуллаха Гюлена в организации попытки военного переворота в июле 2016 года, сам Гюлен отрицает причастность к мятежу. В ходе путча погибли более 200 человек.