Թուրքական զորքերը, որոնք մասնակցում են «Ձիթենու ճյուղ» գործողությանը, գտնվում են 1,5 կմ տարածության վրա սիրիական Աֆրինից: Այդ մասին հայտնել է թուրքական Anadolu-ն ռազմական աղբյուրների վրա հղումով:
Զորքերը մոտեցել են Աֆրինին հարավ-արևելքից 1,5 կմ, իսկ հարավից՝ 3,5 կմ հեռավորության վրա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին: Նշվում է, որ հենց որ Թուրքիայի ԶՈւ ստորաբաժանումներն ու ընդդիմադիր Սիրիայի ազատ բանակի ջոկատները հաղթահարեն այդ տարածությունը, կսկսվի քաղաքից քրդական զինյալ կազմավորումների դուրս մղման գործողությունը:
Աֆրինում գործողության մեկնարկից ի վեր թուրքական կողմի վերահսկողության տակ է հայտնվել մոտ 1100 քկմ տարածք, որտեղ 5 շրջկենտրոն կա, 151 գյուղ և 31 ռազմավարական բարձունք:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ քրդական ջոկատների մարտիկները Աֆրինի մատույցներում մարտի 9-ին հետ են մղել Սիրիայի ազատ բանակի գրոհը, որին սատարում էին թուրքական հրետանին ու զրահատեխնիկան: Քրդերի ինքնապաշտպանական ուժերն, ըստ ANF գործակալության, շարքից հանել էին հակառակորդի մի քանի միավոր զրահատեխնիկա:

Турецкие войска, участвующие в операции «Оливковая ветвь», находятся в 1,5 километра от сирийского города Африн. Об этом сообщают военные источники.
Отмечается, что войска подошли к Африну с юго-восточного направления на расстояние 1,5 километра, с южного — на 3,5 километра. После того, как подразделения ВС Турции и отряды оппозиционной «Сирийской свободной армии» преодолеют это расстояние, начнется операция по вытеснению из города курдских формирований, пишет РИА Новости со ссылкой на агентство Anadolu.
Сообщается, что с начала операции в Африне под контроль турецкой армии перешла территория площадью 1100 квадратных километров, на которой расположены пять районных центров, 151 село и 31 стратегическая высота.