Թուրքիան և Ռուսաստանը որոշ տարաձայնություններ ունեն, սակայն դա նորմալ է: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Մևլութ Չավուշօղլուն իր ռուս պաշտոնակից Սերգեյ Լավրովի հետ բանակցությունների ավարտին՝ հավելելով, որ Մոսկվան և Անկարան շարունակում են երկխոսությունը, որում շահագրգռված են երկու կողմերը:
«Մենք սերտորեն համագործակցում ենք Ռուսաստանի հետ Սևծովյան և այլ տարածաշրջաններում: Սակայն, մենք, հնարավոր է, որոշ հակասություններ ունենք հայացքներում, սակայն, դա միանգամայն նորմալ գործընթաց է: Այնուամենայնիվ, մենք կշարունակենք երկխոսությունը և շահագրգռված ենք դրանում: Այսօրվա հանդիպումը թույլ տվեց քննարկել բոլոր այդ հարցերը»,-ասել է թուրք նախարարը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նախարարը կարևորել է գործակցության շարունակումն ահաբեկչությանը հակազդելու գործում և հավելել է, որ գործադրված ջանքերի շնորհիվ սիրիական կարգավորման գործընթացում դրական փոփոխություններ են նկատվում:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ թուրքական զորքերը, որոնք մասնակցում են «Ձիթենու ճյուղ» գործողությանը, գտնվում են 1,5 կմ տարածության վրա սիրիական Աֆրինից: Նշվում էր, որ հենց որ Թուրքիայի ԶՈւ ստորաբաժանումներն ու ընդդիմադիր Սիրիայի ազատ բանակի ջոկատները հաղթահարեն այդ տարածությունը, կսկսվի քաղաքից քրդական զինյալ կազմավորումների դուրս մղման գործողությունը:

У России и Турции есть некоторые противоречия во взглядах, но это нормально, Москва и Анкара продолжают диалог, в котором заинтересованы обе стороны. Об этом заявил глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу по итогам переговоров со своим российским коллегой Сергеем Лавровым.
«У нас тесное сотрудничество с Россией в Черноморском регионе и в других регионах. У нас есть, возможно, некоторые противоречия во взглядах, но это абсолютно нормальный процесс. Тем не менее, мы продолжаем диалог и заинтересованы в этом, и сегодняшняя встреча позволила обсудить все эти вопросы», — сказал глава турецкого внешнеполитического ведомства, пишет РИА Новости.
Министр отметил необходимость продолжать сотрудничество в противодействии терроризму и добавил, что, благодаря приложенным усилиям, в урегулировании сирийского кризиса видны позитивные изменения.
Ранее Чавушоглу заявил, что отношения между США и Турцией находятся в точке разрыва. «Народ Турции очень негативно относится к США, потому что они не держат свое слово, постоянно врут. Отношения между нашими странами находятся в точке разрыва. И для того, чтобы этого окончательно не произошло, были созданы в феврале рабочие группы. И мы поставили условие: если вы опять не будете соблюдать ни одно свое слово, то мы не будем больше терпеть», — сказал Чавушоглу.