Հայազգի քիմիկոս Վիլ Միրզայանովը, որը 1970-1980թթ. մի խումբ գիտնականների կազմում աշխատել է «Նովիչոկ» նյարդապարալիտիկ թունավոր նյութի ստեղծման վրա, Daily Beast պորտալին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ կցանկանար ներողություն խնդրել նախկին ռուս հետախույզ Սերգեյ Սկրիպալից և նրա աղջկանից:
Մարտի 4-ին Սերգեյ Սկրիպալն ու նրա դուստրը թունավորված հայտնաբերվել են անգլիական Սոլսբերիում: Ըստ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի, օգտագործվել է հենց «Նովիչոկ» նյարդապարալիտիկ նյութը: ՌԴ Պետական հետախուզական վարչության նախկին աշխատակից, նախկին գնդապետ Սերգեյ Սկրիպալը ապաստան էր ստացել Մեծ Բրիտանիայում 2010-ին ԱՄՆ և ՌԴ միջև հետախույզների փոխանակումից հետո:
«Ես կասեի Սկրիպալին, որ շատ եմ ափսոսում, որ մասնակցել եմ այդ զենքի մշակմանը»,-ասել է այժմ ԱՄՆ-ում բնակվող Միրզայանովը: Ըստ նրա, այն ժամանակ այդ նյութի մշակման վրա աշխատողներից ոչ ոք չէր կարող մտածել, որ իրենց մշակումը կարող է օգտագործվել ահաբեկչական հարձակման համար, գրում է ՌԲԿ-ն:
«Չեմ կարող նման բան պատկերացնել: Ոչ ոք չէր կարող: Դա վրդովեցնող է: Մենք վստահ էինք, որ մշակում ենք երկրի պաշտպանության համար անհրաժեշտ զենք: Գիտնականներից ոչ ոք չէր կարծում, որ այն կարող է օգտագործվել ահաբեկչական նպատակներով»,-ասել է Միրզայանովը՝ հավելելով, որ «Նովիչոկը» նախատեսված էր զինվորականների համար և պետք է զանգվածային ոչնչացման զենք դառնար:
Մարտի 13-ին Միրզայանովը The Daily Telegraph-ին հայտարարել էր, որ Սկրիպալի թունավորմանը կարող է մեղսակից լինել միայն Ռուսաստանը, քանի որ «Նովիչոկի» բանաձևը մինչ օրս գաղտազերծված չէ: «Միայն Ռուսաստանը կարող էր դա անել…Նրանք ուր ասես այն կարող են ուղարկել դիվանագիտական փոստով»,-ասել է քիմիկոսը:
Մարտի 14-ին Reuters-ին տված հարցազրույցում Միրզայանովը հայտարարել է, որ ՌԴ իշխանությունները Սկրիպալի դեմ կարող էին հենց «Նովիչոկը» օգտագործել, որի զոհերը տանջանքների մեջ են մահանում, մյուսներին ահաբեկելու նպատակով:
Ռուսական կողմն իր հերթին հայտարարել է, որ իր դիրքորոշումը լավ է հայտնի: Մոսկվան չի ընդունում մերկապարանոց մեղադրանքները և ոչ մի կապ չունի Մեծ Բրիտանիայում տեղի ունեցածի հետ և չի ընդունում վերջնագրերի լեզուն: Այդ մասին հայտարարել էր ՌԴ նախագահ Պուտինի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
Մարտի 14-ին հայտնի դարձավ, որ Մեծ Բրիտանիան ՌԴ 23 դիվանագետի կարտաքսի երկրից Սկրիպալի գործի կապակցությամբ: Այդ մասին հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը՝ ելույթ ունենալով խորհրդարանում:«Ըստ Վիեննայի կոնվենցիայի, Մեծ Բրիտանիան արտաքսում է ռուս դիվանագետներին որպես հետախուզության քողարկված սպաների: Նրանք մեկ շաբաթ ունեն երկրից հեռանալու համար: Սա կլինի ամենամեծ միաժամանակյա արտաքսումը վերջին 30 տարում»,-ասել է Մեյը:

15 Март 2018 - 08:02 AMT
Химик армянского происхождения Вил Мирзаянов, работавший в 1970–1980 годах в группе ученых над разработкой нервно-паралитического отравляющего вещества «Новичок», заявил в интервью порталу Daily Beast, что хотел бы извиниться перед бывшим сотрудником ГРУ Сергеем Скрипалем и его дочерью.
4 марта они оба были отравлены в британском Солсбери, причем во время покушения, по словам премьер-министра Британии Терезы Мэй, было использовано именно вещество «Новичок».Бывший полковник ГРУ Сергей Скрипаль получил убежище в Британии после обмена разведчиками между Россией и США в 2010 году.
«Я бы сказал ему (Скрипалю), что очень сожалею об участии в разработке этого оружия», — сказал живущий в США Мирзаянов.
По его словам, никто из разработчиков «Новичка» не думал о том, что их детище может быть использовано для проведения терактов, пишет РБК.
«Я не могу себе такого представить. Никто не мог. Это возмутительно. Мы были убеждены, что разрабатываем оружие для защиты страны, для обороны. Никто из ученых не думал, что он («Новичок») будет использоваться в целях терроризма», — сказал Мирзаянов, добавив, что «Новичок» предназначался для военных и должен был стать оружием массового поражения.
13 марта Мирзаянов в интервью The Daily Telegraph заявил, что к отравлению Скрипаля могла быть причастна «только Россия», так как формула «Новичка» до сих пор засекречена. «Только Россия могла это сделать… Они могут отправить его куда угодно в дипломатическом багаже», — сказал химик.
14 марта в интервью Reuters тот же Мирзаянов заявил, что российские власти могли использовать против Скрипаля именно «Новичок», жертвы которого испытывают сильные мучения, чтобы запугать остальных диссидентов. Заявлениям же российских чиновников и политиков о непричастности России к атаке на Скрипаля ученый призвал не верить.
Российская сторона в свою очередь заявляла, что ее позиция хорошо известна. «Она заключается в том, что Москва не имеет никакого отношения к происшествию, которое имело место в Великобритании. Москва не приемлет голословных и не подкрепленных доказательствами обвинений и не приемлет языка ультиматумов», — заявлял пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
Ранее стало известно, что Великобритания вышлет из страны 23 российских дипломата из-за «дела Скрипаля». «Согласно Венской конвенции, Великобритания высылает 23 российских дипломата, которые были идентифицированы как незаявленные сотрудники офицеры разведки. У них есть неделя, чтобы покинуть страну. Это будет самая большая единовременная высылка за последние тридцать лет», — сказала премьер-министр Великобритании Тереза Мэй.