Սաուդյան Արաբիայի կանայք 3 ամիսց կկարողանան անվտանգության ծառայության աշխատակիցների պաշտոններ զբաղեցնել թագավորության քաղաքացիական պաշտպանության ուժերում և պետական հատվածում:
Կանանց համար նաև մատչելի կդառնան քաղպաշտպանության և անվտանգության գծով դասընթացները կրթական հաստատություններում: Այդ մասին հայտարարել է անվտանգության հարցերի գծով քաղպաշտպանության ուժերի ղեկավարի տեղակալ Աբդուլ Ռահման ալ Հուսեյնին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Gulf News-ի վրա հղումով:
«Մենք աշխատում ենք կրթության նախարարության հետ միասին մի շարք համալսարաններում երկու սեռերի համար նախատեսված անվտանգության տեխնիկայի և հակահրդեհային անվտանգության դասընթացներ սկսելու ուղղությամբ»,-ասել է նա:
Կանանց սոցիական կարգավիճակի փոփոխությունը Սաուդյան Արաբիայի Vision 2030 ռազմավարության մաս է կազմում: Մարտին թագավորության կանանց թույլատրվեց ծառայել զինված ուժերում՝ ընդհանուր առմամբ 140 թափուր տեղ բացվեց, իսկ կանանց հայտերը բանակում ծառայելու համար 107.000-ից ավելի էին:

Женщины в Саудовской Аравии через три месяца смогут занимать позиции сотрудников служб безопасности в силах гражданской обороны королевства и в государственном секторе.
Для девушек также станут доступны курсы в образовательных учреждениях по гражданской обороне и безопасности. Об этом заявил заместитель главы сил гражданской обороны по вопросам безопасности Абдул Рахман аль-Хусейни, пишет РИА Новости со ссылкой на издание Gulf News.
«Мы работаем вместе с министерством образования для внедрения курсов по технике безопасности и противопожарной безопасности для обоих полов в ряде университетов», — отметил он.
Изменение социального статуса женщин является частью стратегии Vision 2030 властей Саудовской Аравии.
Ранее в марте в королевстве для женщин появилась возможность служить в вооруженных силах. Всего было открыто 140 позиций, число заявок от женщин на службу в армии составило 107 тысяч.