Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան 23 աշխատակցի անցանկալի անձ է հայտարարել և պահանջել է, որ վերջիններս մեկ շաբաթվա ընթացքում հեռանան Ռուսաստանից: Այդ մասին ասվում է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
Բացի այդ, հաշվի առնելով անհավասարությունը հյուպատոսական հարաբերություններում, Մոսկվան չեղարկել է Սանկտ Պետերբուրգում Մեծ Բրիտանիայի հյուպատոսություն բացելու թույլտվությոնը: Նաև դադարեցվում է Բրիտանական խորհրդի գործունեությունը վերջինիս կարգավիճակի չկանոնակարգված լինելու պատճառով:
ՌԴ ԱԳՆ-ն զգուշացրել է Լոնդոնին, որ եթե Բրիտանիայի կողմից ՌԴ հանդեպ այլ անբարյացակամ գործողություններ ձեռնարկվեն, Մոսկվան այլ պատասխան միջոցների իրավունք է վերապահում իրեն:
Մարտի 15-ին Մեծ Բրիտանիան հայտարարեց, որ ՌԴ 23 դիվանագետի կարտաքսի երկրից Սկրիպալի գործի կապակցությամբ: Այդ մասին հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը՝ ելույթ ունենալով խորհրդարանում: Նրանց մեկ շաբաթ ժամանակ է տրվել:
ՌԴ հետախուզության նախկին աշխատակից Սերգեյ Սկրիպալն ապաստան էր ստացել Բրիտանիայում 2010-ին ՌԴ և ԱՄՆ միջև հետախույզների փոխանակումից հետո: Նախկին սպան և նրա դուստրը մարտի 4-ին հայտնաբերվեցին բրիտանական Սոլսբերի քաղաքում անգիտակից վիճակում: Լոնդոնում պնդում են, որ նրանց թունավորել են ռուսական արտադրության նյարդապարալիտիկ գազով: Մեյը հայտարարել է, որ մեծ է հավանականությունը, որ Մոսկվան մեղասկից է թունավորմանը: ՌԴ ԱԳՆ-ն այդ հայտարարությունը «կրկեսի ներկայացում» է անվանել:

Russia on Saturday, March 17 announced it is expelling 23 British diplomats and threatened further measures in retaliation in a growing diplomatic dispute over a nerve agent attack on a former spy in Britain, The Associated Press reports.
The Russian Foreign Ministry also said in a statement that it is ordering the closure of the British Council, a government organization for cultural and scientific cooperation, and that it is ending an agreement to reopen the British consulate in St. Petersburg.
It ordered the diplomats to leave within a week.
The statement said the government could take further measures if Britain takes any more "unfriendly" moves toward Russia. British Ambassador Laurie Bristow was called to the Foreign Ministry Saturday morning to be informed of the moves.
British Prime Minister Theresa May this week expelled 23 Russian diplomats and severed high-level bilateral contacts over the March 4 poisoning of ex-spy Sergei Skripal and his daughter Yulia. They remain in critical condition in hospital.
Britain's foreign secretary accused Russian President Vladimir Putin of personally ordering the poisoning of the Skripals, who were found slumped on a public bench in the southern English city of Salisbury. Putin's spokesman denounced the claim.
While Russia has vigorously denied involvement in the attack, Western powers see it as the latest sign of alleged Russian meddling abroad. The tensions threaten to overshadow Putin's expected re-election Sunday for another six-year presidential term.