Սիրիացի լուսանկարիչ Մոհամեդ Ալրահեբը ստացել է Hamdan International Photography Award (HIPA) ամենամյա մրցանակաբաշխության գլխավոր պարգևը՝ 120.000 դոլար:
Լուսանկարում, որը հաղթանակ է բերել Ալրահեբին, պատկերված է մեկ այլ զինլուսանկարիչ Աբդ Ալքադեր Հաբակը, որը 2017-ի ապրիլի 15-ին Հալեպում դադարեցրել է աշխատանքն ու փրկել պայթյունից սիրիացի տղային, գրում է PDN Pulse-ը: Հաբակին մրցույթի կազմակերպիչները հատուկ մրցանակով են պարգևատրել՝ աշխատանքում ցուցաբերած արիության համար:
Այն ժամանակ Սիրիայում, Հալեպի շրջանում պայթյուն էր տեղի ունեցել խաղաղ բնակիչներին տեղափոխող ավտոբուսի մոտ, որի հետևանքով զոհվեց 130 մարդ, որից 60-ը՝ երեխաներ:
«Սարսափելի էր տեսնել երեխաների, որոնք աչքիդ առջև լալիս են ու մահանում: Ուստի, ես և գործընկերներս որոշեցինք մի կողմ դնել մեր տեսախցիկներն ու սկսեցինք փրկել տուժածներին»,-պատմել է Հաբակը CNN-ին:
Ըստ նրա, առաջին երեխան, ում նա նետվեց փրկելու, արդեն մահացել էր: Երկրորդը նույնպես կյանքի նշաներ ցույց չէր տալիս: Հաբակը հիշում է, թե ինչպես ինչ-որ մեկը բղավեց. «Թող նրան, նա արդեն մահացել է»: Բայց լրագրողը հասկացավ, որ երեխան դեռ շնչում է: Նա ձեռքերի վրա բարձրացրեց երեխային՝ այդ ամբողջ ընթացքում նրա տեսախցիկը միացած էր և նկարահանում էր շուրջը տիրող քաոսը: Ըստ նրա, երեխան կառչել էր նրա ձեռքից և ուղիղ աչքերին էր նայում: Հաբակը հասցրել է երեխային մինչև շտապ օգնության մեքենան և հետ վազել:
Այդ դրվագը նկարահանած Ալրահեբը նույնպես օգնում էր վիրավորներին:
Եվս մի տղա, որին լրագրողը փորձել էր փրկել, մահացել է՝ Ալրահեբի մեկ այլ լուսանկարում արտասվող Հաբակը ծնկի է իջել զոհված երեխայի մարմնի մոտ: Ըստ Ալրահեբի, լալիս էին լուսանկարիչներից շատերը, այդ թվում նաև ինքը:
Hamdan International Photography Award (HIPA-ը միջազգային լուսանկարչական մրցույթ է, որը հիմնվել է 2011-ին Դուբայի արքայազն շեյխ Համդան բին Մոհամեդ բին Ռաշիդ Ալ Մաքտումի հովանավորությամբ:

Syrian photographer Mohamed Alragheb has won the $120,000 Grand Prize in the seventh annual Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum International Photography Awards (HIPA). The photographer was unable to attend the awards due to the ongoing hostilities in Syria. However, one of the subjects of the photograph, fellow photojournalist Abd Alkader Habak, received the prize on his behalf, and was given a special merit award for an extraordinary act of bravery, PND Pulse reports.
The events that lead to the photograph unfolded April 2017, in the Rashideen neighborhood in Western Aleppo. Both Habak and Alragheb were documenting a people exchange down a peace corridor that had been allowed under ceasefire, when a massive explosion occurred near the two photojournalists. Habak returned four times to the scene of the explosion to remove injured parties as a result of this car bomb. In the winning image, Habak is seen running away from a recently exploded car carrying a severely injured child, his camera still hanging about his neck.
Communicating from Syria, Alragheb had this reaction to winning the Grand Prize. “First of all, I would like to thank the patrons of HIPA for the chance to showcase my photograph as a winner of this competition to the rest of the world. This award can be considered one of the biggest milestones in my life, despite my young age.”
On the impact of the award he said: “I hope that my win will give me more chances and opportunities in photography and that I will continue to seek success in all avenues of the artform." Asked about his brave colleague, he said: “I would like to say that Alkader Habak represents a true Syrian revolutionary with his strong touch of humanity and his determination and drive to help others in need.”
Asked how the prize will affect him personally, the winner stated: “It will drive me to capture more powerful photographs and improve my skills as a photographer in the difficult circumstances we are currently experiencing in Syria”.
The Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum International Photography Award was established by Sheikh Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum, Crown Prince of Dubai, in 2011. The theme of the 2019 Awards will be “Hope”.