Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն մտադիր է մինչև 2018-ի ամառն ուսումնասիրել և քննարկել անվճար հանրային տրանսպորտի մոդելը բնակչության բոլոր շերտերի համար: Այդ մասին նա պատմել է Les Echos թերթին տված հարցազրույցում:
Ըստ քաղաքապետի, այդ հարցի վերաբերյալ վերջնական որոշում պետք է կայացվի մինչև 2020 թվականը:
«Անվճար տրանսպորտի հարցը առանցքային է քաղաքում տեղաշարժվելու առումով, որտեղ վնասակար արտանետումներով ավտոմեքենաներն այլևս կենտրոնական տեղը չեն գրավում»,-ասել է Իդալգոն, գրում է «Կոմերսանտը»:
Սա քաղաքացիների անվճար տեղաշարժն ապահովելու ուղղությամբ քաղաքապետարանի առաջին նախաձեռնությունը չէ: Մարտի 20-ին տեղի կունենա ավելի քան 220.000 տարեց փարիզեցիների համար անվճար երթուղային տոմս սահմանելու վերաբերյալ քվեարկությունը:

Mayor of Paris Anne Hidalgo is planning to study and discuss the economic model of free public transport for all segments of the population by the summer of 2018, Les Echos reports.
According to the mayor, a final decision on the issue may be made by 2020.
"The issue of free transport is key in the field of urban travel, with cars that produce harmful emissions no longer occupying a central place," Hidalgo was quoted as saying.
Under pressure from the European Union to rein in air pollution, the German government said recently that it is considering a plan that would make public transportation free in its most polluted cities