Արտակարգ դրության ռեժիմը Թուրքիայում հանգեցրել է մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումների, իսկ հրամանների բնույթը մատնանշում է իշխանության հնարավոր չարաշահման փաստեր, որոնց նպատակն է անհաճո տեսակետի վերացումը երկրում: Այդ մասին ասվում է ՄԱԿ Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի աշխատասենյակի զեկույցում:
Փաստաթուղթը կազմվել է 2017-ի հունվարի 1-ից դեկտեմբերի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում Թուրքիայում իրավիճակի վերլուծության հիման վրա, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Փաստաթղթում ասվում է, որ սովորական են դարձել արտակարգ դրության երկարացումները, որի հետևանքով լրջորեն խախտվում են մարդու իրավունքները: Դա և աշխատանքի իրավունքից ապօրինի զրկվելն է, և ազատ տեղաշարժի սահմանափակումը, ինչպես նաև խոշտանգումները, կամային ձերբակալությունները, հավաքների և արտահայտվելու ազատության սահմանափակումները և այլն: Արտակարգ դրության հետագա երկարացումը կարող է ազդեցություն ունենալ սոցիալ-տնտեսական և ինստիտուցիոնալ իրավիճակի վրա երկրում:
Փորձագետները խոստովանում են, որ 2016-ի հուլիսի 15-ի ռազմական հեղաշրջման հետևանքով Թուրքիան մեծ խնդիրների առջև է կանգնել:
Ըստ ՄԱԿ փորձագետների, Թուրքիան պետք է վերացնի արտակարգ դրությունը, վերսկսի ինստիտուտների բնականոն աշխատանքը և չեղարկի բոլոր այն օրենսդրական նախաձեռնությունները, որոնք չեն համապատասխանում մարդու իրավունքների ոլորտում Թուրքիայի ստանձնած միջազգային պարտավորություններին:
2016-ի անհաջող հեղաշրջման փորձին հաջորդած մեկ տարում Թուրքիայի իշխանություններն աշխատանքից ազատել կամ պետական ծառայությունից հեռացրել են ավելի քան 150.000 մարդու: Բացի այդ, մոտ 50.000 մարդ կալանավորվել է հեղաշրջման մասնակիցների հետ կապեր ունենալու կասկածանքով:
Թուրքիայի իշխանությունները հեղաշրջման կազմակերպման մեջ մեղադրում են ամերիկաբնակ իսլամիստ քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենին: Հեղաշրջման փորձի ժամանակ զոհվել է մոտ 240 մարդ, 2.200 տուժել է: Ինքը Գյուլենը հերքում է իր մեղսակցությունը 2016-ի հուլիսի 15-ի իրադարձություններին:

20 Март 2018 - 12:09 AMT
Продолжение действия режима чрезвычайной ситуации в Турции привело к массовым нарушениям прав человека, а характер выпускаемых декретов указывает на возможное злоупотребление властью с целью искоренения неугодной точки зрения в стране. Об этом говорится в докладе офиса Верховного комиссара ООН по правам человека, опубликованном 20 марта.
Документ был подготовлен на основе анализа ситуации в стране в период с 1 января по 31 декабря 2017 года.
В тексте отмечается, что ставшие обыденными продления действия режима чрезвычайного положения привели к серьезным нарушениям прав людей. Это, в частности, незаконное лишение права на работу, свободу передвижения, а также пытки, плохое обращение, произвольные задержания, ограничение права на свободы собрания и выражение мнения. Продолжение действия режима ЧС может иметь долгосрочное влияние на социально-экономическую и институционную ситуацию в государстве, пишет РИА Новости.
Эксперты признают, что вследствие попытки военного переворота 15 июля 2016 года Турция столкнулась с большими проблемами, однако «количество, частота выпуска и отсутствие связей с угрозами национальной безопасности некоторых декретов указывает на то, что силы, задействованные при ЧС, используются для подавления любой формы критики или несогласия с правительством».
УВКПЧ ООН в этой связи подчеркивает, что меры, ограничивающие права граждан в режиме чрезвычайной ситуации, должны ограничиваться строго до того уровня, который крайне необходим в данной ситуации. Меры должны быть пропорциональны, и ограничены в сроке их действия, географическом охвате и объеме.
По мнению экспертов ООН, Турция должна полностью прекратить действие режима ЧС, возобновить нормальную работы своих институтов и отозвать все законодательство, которое не соответствует международным обязательства Турции в области прав человека, включая выпущенные декреты.
Необходимо также расследовать все случаи нарушений прав человека в стране за период действия ЧС, и рассмотреть вопрос о компенсации пострадавшим.