Թուրքիայի զինված ուժերն ու նրանց դաշնակից Սիրիայի ազատ բանակի ջոկատները կշարունակեն ռազմական գործողությունն Աֆրինում: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը:
«Թուրքական զորքերն ու Սիրիայի ազատ բանակի ջոկատները կշարունակեն գործողությունն Աֆրինում՝ մաքրելով այն ականներից ու պայթուցիկներից, ինչպես նաև ապահովելով անվտանգությունն ու իրավիճակի կայունացումը քաղաքում»,-ասել է Էրդողանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Daily Sabah թերթի վրա հղումով:
Էրդողանը նաև քննադատել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի հայտարարությունն Աֆրինում գործողության վերաբերյալ: «Հիմա ԱՄՆ-ն ասում է, թե մտահոգված է Աֆրինի իրավիճակով: Ո՞ւր էիք, երբ մենք մեր մտավախություններն էինք հայտնում, երբ խնդրում էինք միասին պայքարել զինյալ ջոկատների դեմ»,-ասել է Էրդողանը՝ կոչ անելով ԱՄՆ-ին հարգել Թուրքիային, եթե Վաշինգտոնը «ռազմավարական դաշնակից է համարում» Անկարային: Թուրքիայի նախագահը նաև մեղադրել է ԱՄՆ-ին քրդերին զենք մատակարարելու համար:
ԱՄՆ Պետդեպի հայտարարության մեջ ասվում էր, որ ռազմական գործողություններն Աֆրինում «առավելապես ազդում են քաղաքի քուրդ բնակչության վրա, որը տարհանվել է Թուրքիայի զինված ուժերի և նրա կողմից աջակցություն ստացող ընդդիմադիր ուժերի հարձակմանը ենթարկվելու սպառնալիքի պատճառով»:

20 Март 2018 - 12:23 AMT
Турецкие вооруженные силы, а также отряды союзной с ними «Сирийской свободной армии» (ССА) продолжат операцию в сирийском Африне. Об этом заявил 20 марта президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган.
«Турецкие войска и бойцы «Свободной сирийской армии» продолжат операцию в Африне по очистке (территории — ред.) от мин и взрывчатых веществ, а также по обеспечению безопасности и стабилизации ситуации в городе», — заявил Эрдоган, пишет РИА Новости со ссылкой на газету Daily Sabah.
В ходе речи президент Турции также раскритиковал заявления госдепа США по поводу операции в Африне.
«Теперь они (США — ред.) говорят, что они обеспокоены (ситуацией — ред.) в Африне. Где вы были, когда мы выражали свои опасения, когда мы просили вместе бороться с террористическими группировками?», — заявил Эрдоган.
Он призвал США уважать Турцию, если Вашингтон считает Анкару «стратегическим союзником». Эрдоган также обвинил США в попытке обмануть турецкие власти, продолжая снабжать оружием силы самообороны сирийских курдов (YPG).
Ранее госдеп США выразил обеспокоенность сообщениями об ухудшении ситуации в сирийском Африне за последние двое суток. В частности, в госдепе обратили особое внимание на то, что операции «затрагивают в большей степени население города, преимущественно курдское, которое было эвакуировано под угрозой нападения турецких вооруженных сил и поддержанных Турцией оппозиционных сил».