Լուսանկարը, որը Մեծ Բրիտանիայի բնակիչ Ջասթին Ուայթինգը eBay-ում ընդամենը 10 դոլարով էր գնել, փորձագետները $2 միլիոն են գնահատել: Պարզվել է, որ դա XIX դարի ամերիկացի ամենահայտնի հանցագործներից մեկի՝ Ջեսսի Ջեյմսի լուսանկարն է, որը հայտնի է ԱՄՆ Միջին արևմուտքում բանկերի և գնացքների բազմաթիվ կողոպուտներով:
Ըստ Ուայթինգի, նա գնել է լուսանկարը 2017-ի ամռանը: Նա վաղուց է հետաքրքրվում ամերիկյան հանցավորության պատմությամբ, ուստի, գնելով լուսանկարը, հասկանում էր, թե ով է պատկերված այնտեղ, սակայն, չէր կարծում, որ լուսանկարն օրիգինալ է: «Արդեն երբ ստացա լուսանկարը, մտածեցի. Տեր Աստված, իսկ եթե սա օրիգինալն է»,-հիշում է Ուայթինգը:
Նա ցույց է տվել լուսանկարը մի քանի փորձագետի, և նրանք հաստատել են, որ դա կեղծիք չէ: Լուսանկարում իրոք պատկերված է Ջեսսի Ջեյմսը 14 տարեկանում: Այդ մասին հայտարարել է XIX դարի լուսանկարչության մասնագետ Ուիլ Դանիվեյը:
Նմանատիպ մի պատմություն է տեղի ունեցել ամերիկացի Ֆրենկ Աբրամսի հետ, որը տոնավաճառում շատ էժան գնով հին լուսանկար էր գնել, իսկ մի քանի տարի հետո պարզվել էր, որ դա Բիլլի Քիդի՝ ևս մեկ հայտնի հանցագործի, լուսանկարն է: Այդ լուսանկարը ևս մի քանի միլիոն դոլար գնահատվեց:

Фотография, которую житель Великобритании Джастин Уайтинг приобрел на eBay всего за $10, оказалась оригинальным портретом одного из самых известных американских преступников XIX Джесси Джеймса, прославившегося многочисленными грабежами банков и поездов на Среднем Западе США.
Эксперты, которые ознакомились со снимком, оценили его в $2 миллиона, пишет Bird in Flight со ссылкой на Fox News.
По словам Уайтинга, фотографию он купил летом 2017 года. Мужчина давно увлекается историей американской преступности, поэтому, приобретая ферротип, понимал, кто именно изображен на снимке, но не подозревал, что фото оригинальное. «Уже когда его доставили, я подумал: «Господи, а вдруг это подлинник!» — вспоминает Уайтинг.
Он продемонстрировал снимок нескольким экспертам, и те подтвердили его догадки. На фото действительно запечатлен Джесси Джеймс в возрасте 14 лет, заявил специалист по истории фотографии XIX века Уилл Даннивей.
Похожая история ранее произошла с американцем Фрэнком Абрамсом: мужчина по дешевке приобрел на блошином рынке старое фото, а спустя несколько лет выяснил, что в его руках оказался редчайший снимок Билли Кида — еще одного известного преступника. Фотографию также оценили в несколько миллионов долларов.